Utilization of super critical carbon dioxide after steamturbine in nuclear power plants
Nükleer enerjı̇ santrallerı̇nde buhar türbı̇nı̇ sonrası süper krı̇tı̇k karbondı̇oksı̇t kullanımı
- Tez No: 911753
- Danışmanlar: PROF. DR. V.V BARSKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Isı-Proses Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
NGS'lerde elektrik maliyetini düşürmek için süperkritik CO2 çevriminden yararlanılabilir. NGS'ler çok ucuza elektrik üretirken, kWe başına sermaye maliyetleri çok yüksektir ve nüfusun güvenlik kaygılarıyla ilişkilidir. Süperkritik CO2 kullanımı fikrinin ortaya atılmasıyla bu sorunların her ikisi de çözülmüş olur, normal düzene kıyasla nispeten daha küçük ve daha ucuzdur ve kaza durumunda daha güvenlidir. Süperkritik CO2 çevrimi her zaman kritik bölgede çalıştığından, olası uygun CO2 düzenini belirlemek için çoklu parametre optimizasyonları gerçekleştirdim. Sonuçlar bize Süperkritik CO2 Brayton çevriminin geleneksel Rankine çevriminden %20 daha ucuz olabileceğini ve Helyum Çevrimi ile karşılaştırıldığında çok daha düşük sıcaklıklarda aynı seviyede enerji çıkışları elde edebileceğini ve orta ısı bölgeleri için yeni olanaklar sunduğunu gösterdi. Bu alandaki daha ileri araştırmalar için, süperkritik CO2'nin ayrıntılı olarak araştırılmamış bir araştırma alanı olduğu ve burada verilen sonuçların çoğunun teorik olduğu, gerçek hayat uygulamalarından elde edilen deneyimlerin bu yeni, heyecan verici yöntem hakkındaki bilgilerimizi genişleteceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In order to decrease the cost of electricity in NPP's supercritical CO2 cycle can be utilized. While NPP's produce electricity very cheap, their capital cost per kWe is very high, it is associated with security concerns of population. With the intoduction of an idea of usage of supercritical CO2, it solves both of these problems, it is relatively smaller and cheaper compared to usual layout and it is safer in case of accident. Since supercritical CO2 cycle works in critical region all the time I have conducted multiple parameter optimizations to identify the possible suitable CO2 layout. Results showed us that Supercritical CO2 Brayton cycle can be 20% cheaper than tradiational Rankine cycle, and compared to Helium Cycle it can achieve same level of energy outputs with much lower temperatures and it opens a new possibilities for middle heat regions. For further researches in that area it should be keep in mind that supercritical CO2 is a research field that is not investigated in detail and most of the results given here is theoretical, experience from real life applications will expand our knowledge about that new, exciting method.