Kök aile işlevselliğinin ilişkisel yılmazlıkla ilişkisi
The correlation between family of origin functionality and resilience in relationship
- Tez No: 911754
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma evli kadın ve erkeklerin ilişkisel yılmazlığın kök aile işlevselliği ve benlik farklılaşması ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını en az bir en fazla on yıldır evli olan 297 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Aile Yaşam Doyum Ölçeği”,“Benliğin Farklılaşması Envanteri-Kısa Formu”ve“İlişkisel Yılmazlık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için betimsel istatistik, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre hem kadın hem erkekler için ilişkisel yılmazlık ile aile yaşam doyumu arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Kadınlar için ilişkisel yılmazlık ile benlik farklılaşması ölçeğinin alt boyutlarından; duygusal kopma, iç içe geçme ve ben pozisyonu alma arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Erkekler için ilişkisel yılmazlık ve benlik farklılaşması ölçeğinin alt boyutlarından duygusal kopma ve iç içe geçme boyutları arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki varken ben pozisyonu alma alt boyutu ile arasında orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Benlik farklılaşması ölçeğinin diğer alt boyutu olan duygusal tepkisellik, her iki grupta da ilişkisel yılmazlıkla anlamlı ilişki göstermemiştir. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar için aile yaşam doyumu ve benlik farklılaşması ilişkisel yılmazlığı %29 açıklarken erkekler için aile yaşam doyumu ve benlik farklılaşması ilişkisel yılmazlığı %36 yordadığı görülmektedir. Çalışmalardan elde edilen tüm bulgular literatür kapsamında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the relational resilience of married men and women with root family functioning and self-differentiation. The participants of the study consisted of 297 individuals who have been married for a minimum of one year and a maximum of ten years. the data collection instruments used were the“Satisfaction with Family Life Scale”, the“Self-Differentiation Inventory - Short Form”and the“Relational Resilience Scale”, as well as the“Personal Information Form”prepared by the researcher. The data analysis was carried out using the SPSS 25 program. Descriptive statistics, Pearson Product Moment Correlation and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the data. According to the results of the study, there was a moderately positive correlation between relational resilience and satisfaction with family life for both men and women. For women, a low significant correlation was found between relational resilience and the sub-dimensions of the self-differentiation scale - emotional detachment, introversion and self-positioning. In men, a low significant correlation was found between relational resilience and the dimensions of emotional distancing and internalization of the self-differentiation scale, while there was a medium significant correlation between the sub-dimension of self-positioning. The other sub-dimension of the self-differentiation scale, emotional reactivity, showed no significant relationship with relational resilience in either group. According to the results of the study, satisfaction with family life and self-differentiation explained 29% of relational resilience in women, while satisfaction with family life and self-differentiation predicted 36% of relational resilience in men. All the findings from the studies were discussed in the context of the literature and further recommendations were made.