Aproksimal şekillendirme ve yükseltilmesi yapılmış dişlere yapılan farklı indirekt kompozit uygulamalarının kırılma dayanımının in vitro olarak incelenmesi
Effect of deep margin elevation on fracture resistance of different indirect resin based composite materials
  1. Tez No: 911764
  2. Yazar: EMİNE KITIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
120 adet çekilmiş üst premolar dişe mezial ve distalde mine-sement sınırının 2 mm altında konumlanacak şekilde standart MOD onlay kaviteleri açılarak otopolimerize akrilik reçine içerisinde gömülmüş ve rastgele on gruba ayrılmıştır (n=12). Çalışmada iki kontrol grubu (pozitif ve negatif) ve dörder alt gruptan oluşan iki ana deney grubu bulunmaktadır. 1. Deney grubunda derin marjin elevasyonu uygulanmamış, 2. Deney grubunda derin marjin elevasyon işlemi uygulanmıştır. Alt gruplarda 4 farklı materyalden (Gradia™ Plus (GC Europe); Signum® Ceramis (Kulzer); Tescera™ ATL™ (Bisco Inc.) ve CAD/CAM materyali olarak Grandio Blok (Voco GmbH) onlay restorasyonlar yapılmıştır. Derin marjin elevasyonu işlemi Scotchbond™ Universal asit (3M ESPE), 3M™ Single Bond Universal Adeziv (3M ESPE) ve 0.5 mm 3M™ Filtek™ Supreme Akışkan Kompozit Reçine (3M ESPE) üzerine 1.5 mm yükseklikte 3M™ Filtek™ Z250 Universal Kompozit Reçine (3M ESPE) materyalleri kullanılmıştır. Simantasyon işlemi öncesinde 1. Deney grubundaki derin marjin elevasyonu uygulanmış dişlere CoJet (3M ESPE) ile kumlama işlemi yapılmıştır. Diş üzerinde restorasyonun bağlanacağı yüzeye 3M ™ Scotchbond Asit (3M ESPE) ve 3M™ Single Bond Universal Adeziv (3M ESPE) ajan uygulanmıştır. Restorasyonların iç yüzeyine de kumlama işlemi uygulanarak restorasyon iç yüzeyine 3M™ Singlebond™ Universal Adeziv ajan uygulanmıştır. Restorasyonun simantasyonu için RelyX™ Ultimate Adeziv Rezin Siman (3M ESPE) tercih edilmiştir. Termal siklüs ile yaşlandırma işlemi sonrasında örnekler kırılma dayanımı testine tabi tutulmuştur. Kırılma tipleri stereomikroskop altında incelenmiştir. Her gruptan seçilen bir örnek Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) altında görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 120 extracted maxillary premolars were prepared with standardized MOD onlay cavities, extending 2 mm below the cementoenamel junction on both the mesial and distal sides. The teeth were embedded in autopolymerizing acrylic resin and randomly divided into ten groups (n=12). The study included two control groups (positive and negative) and two main experimental groups, each containing four subgroups. In the first experimental group, deep margin elevation (DME) was not performed, while DME was applied in the second group. Onlay restorations were fabricated using four different materials: Gradia™ Plus (GC Europe), Signum® Ceramis (Kulzer), Tescera™ ATL™ (Bisco Inc.), and the CAD/CAM material Grandio Block (Voco GmbH). For DME Scotchbond™ Universal Etchant (3M ESPE) was performed, followed by the application of 3M™ Single Bond Universal Adhesive (3M ESPE). A thin layer (0.5 mm) of 3M™ Filtek™ Supreme Flowable Composite Resin (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) and 1.5 mm height of 3M™ Filtek™ Z250 Universal Composite Resin (3M ESPE) was then applied. Before cementation, teeth in the first experimental group with DME were sandblasted using CoJet (3M ESPE). The bonding surface of the tooth was treated with 3M™ Scotchbond Universal Etchant (3M ESPE) and 3M™ Single Bond Universal Adhesive (3M ESPE). The internal surface of the restoration was also sandblasted, followed by the application of 3M™ Single Bond Universal Adhesive. The restorations were cemented using RelyX™ Ultimate Adhesive Resin Cement (3M ESPE). After thermocycling for aging, the samples were subjected to a fracture resistance test, and fracture types were examined under a stereomicroscope. One sample from each group was also observed under Scanning Electron Microscopy (SEM).