Çapraz bağlar ve menisküs patolojilerinin magnetik rezonans görüntüleme bulguları ile artroskopik bulgularının karşılaştırılması
- Tez No: 91177
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP S. KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
56 ÖZET Diz sorunlarının tanısında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve artroskopik girişim sıklılıkla kullanılmaktadır. Her ikiside pahalı yöntemler olmasına karşın biri invaziv diğeri noninvaziv özelliktedir. Çalışmamızda MRG'nin gereksiz artroskopik girişimi önlemedeki başarısını ortaya koymayı amaçladık. Çalışma kapsamında Aralık 1997- Şubat 1999 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 100 vakanın 106 dizine artroskopik cerrahi girişim uygulanmıştır. Bütün vakalara operasyon öncesinde MRG tetkikleri yaptırılmıştır. 106 MRG değrlendirildiğinde; 83 vakada menisküs yırtığı, 24 vakada ön çapraz bağ yırtığı, 1 vakada da arka çapraz bağ yırtığı rapor edilmiştir. Ameliyat sonrası dönemde bu vakalar incelendiğinde; 83 menisküs yırtığından 70 tanesi, 24 ön çapraz bağ yırtığından 20 tanesi artroskopik olarak doğrulanmıştır. Bir vakada rapor edilen arka çapraz bağ yırtığı artroskopik olarak doğrulanmıştır. Ayrıca MRG'de saptanmamasına rağmen 4 vakada artroskopik olarak ön çapraz bağ yırtığı saptanmıştır. Artroskopi bulguları ile kıyasladığımızda, MRG bulgularının doğruluk, duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmini değerlendirme oranlan sırasıyla medial menisküs için; %83, %88, %70, %81, %87, lateral menisküs için; %98, %85, %94, %78, %96, ön çapraz bağ için; %98, %83, %95, % 83, %95 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda deneyimli radyolog tarafından yapılan MRG değerlendirmelerinin gereksiz bir artroskopik girişimi engelleyebilecek kadar doğru sonuç verebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Magnetic resonance imaging (MRI) and arthroscopy were used commonly in the diagnosis of knee problems. In spite of the fact that they both are expensive methods, one of them is noninvasive when the other one is invasive. In our study, we aimed to expose the success of MRI in preventing of unnecessary artroscopic iniative. In this study,between December 1997 and February 1999, arthroscopy surgery was performed on 100 patients (106 knees) who presented to our clinics with knee problems. Before the operation all the patients had a detailed MRI of the knees. The evaluation of 106 MRI revealed meniscus tears in 83 cases, anterior cruciate ligament rupture in 24 cases, posterior cruciate ligament rupture in 1 case. When these cases were examined, 70 meniscus tears out of 83, 20 anterior cruciate ligament rupture out of 24 are confirmed by arthroscopy. A posterior cruciate ligament rupture reported in one case is determined arthroscopically. Also, anterior cruciate ligament rupture is determined arthroscopically in 4 cases although it headnot been determined in MRI. We compared MRI findings with arthroscopic findings, the accuracy, sensitivity, specifity, positive and negative predictive values for medial meniscus were 83%, 88%, 70%, 81%, 87% and for lateral meniscus 98%, 85%, 94%, 78%, 96% and for anterior cruciate ligament 98%, 83%, 95%, 83%, 95%, respectively. MRI evaluated by an experienced radiologist can spare patients from unnecessary and expensive arthroscopic intervention.