Sisplatinin testis üzerindeki hücresel hasarına karşı theranekronun koruyucu etkisi
Protective effect of theranekron against cellular damage of cisplathin on the testis
  1. Tez No: 911807
  2. Yazar: AHMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUD MUSTAFA ÖZKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnfertilite; çevresel ve kimyasal etmenler, obezite ve kemoterapi gibi nedenlerle günümüzde erkeklerde artış gösteren önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda sisplatin tarafından oluşturulan erken dönemde testisteki spermatogenik seriye ait hücrelerde meydana gelen hasarın Theranekron tarafından düzeltilebileceğini amaçladık. Deneyimizde toplam 30 rat kullanılmış olup, Gruplar; TH grubu (0.3mg/kg), CP grubu (1.5 mg/kg), TH+CP grubu(0.3mg/kg;1.5mg/kg), Sham grubu, Kontrol grubu olmak üzere, her grupta 6 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Hücrelerin morfolojisini değerlendirmek için hematoksilen eozin boyaması, inflamasyon ve hücre rejenerasyonu için TNFa, NFkB, IL-1β, IL-6 erken dönem DNA kırıklarını göstermek için γH2AX immünoreaktivitesine bakıldı. Apoptotik hücreleri göstermek için de TUNEL tekniği kullanıldı. CP grubunda inflamasyon ve hücre rejenerasyonu markırlarında azalma gözlemlendi. γH2AX immünoreaktivitesinin yüksek olduğu izlendi, apoptatik hücrelerde de artış olduğu görüldü. TH+CP grubunda ise bu ifadelerin tam tersi izlendi. TH grubu ise Sham ve Kontrol grubuna yakın immünoreaktivite gösterdi.
Özet (Çeviri)
Infertility is an important health problem that is increasing in men today due to environmental and chemical factors, obesity and chemotherapy. In our study, we aimed to correct the damage caused by cisplatin in the early period in spermatogenic cells in the testis with Theranekron. A total of 30 rats were used in our experiment and the groups were divided into 5 groups, 6 animals in each group, as TH group (0.3mg/kg), CP group (1.5mg/kg), TH+CP group (0.3mg/kg;1.5mg/kg), Sham group, and Control group. Hematoxylin and eosin staining was used to evaluate the morphology of the cells, TNFα, NFkB, IL-1β, IL-6 for inflammation and cell regeneration, and γH2AX immunoreactivity was examined to show early stage DNA breaks. The TUNEL technique was also used to show apoptotic cells. In the CP group, a decrease in markers of inflammation and cell regeneration was observed. High γH2AX immunoreactivity was observed, and an increase in apoptatic cells was also observed. The exact opposite of these statements was observed in the TH+CP group. The TH group showed immunoreactivity close to the Sham and Control groups.