Ankara içme su ve kullanma sularında atomik absorpsiyon spektroskopisi ile kurşun tayini
Determination of lead in tap and spring waters used in Ankara by atomic absorption specktrometry
- Tez No: 3386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ANKARA İÇME VE KULLANMA SULARINDA ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROSKOPİSİ İLE KURŞUN TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet GÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bu çalışmada Ankara içme ve kullanma sularındaki kur şunun tayini üzerinde çalışıldı. Bununla beraber asıl çı kış noktası, sırlı toprak kapların ve apartmandaki su te sisatının kurşun alaşımlı kısımlarının sudaki kurşun kon santrasyonuna ne derecede katkısı olduğunun araştırılması dır. Bu amaçla uygun yer ve zamanlarda çeşitli su numune leri alındı ve analiz edildi. Numunelerdekl kurşun konsan trasyonlarının tayini için alevli atomik absorpsiyon spek- trometresinde (AAS),“Kalibrasyon Grafiği (Direkt Metot)”,“Standart Ekleme”ve“Ekstraksiyon”metoduyla çalışıldı ve Ekstraksiyonla bulunan sonuçlar gerçek değer olarak kabul edildi. Sonuçta bulunan kurşun konsantrasyonları g@n@l ola rak* beklenen kadar farklı olmamakla birlikte (yaklaşık 10 ppb), yine de sırlı kapların ve apartmandaki su tesisatının sudaki kurşun konsantrasyonuna katkısının pozitif yönde ol duğu görüldü. -II-
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OP LEAD IN TAP AND SPRING WATERS USED IN ANKARA BY ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY (M.Sc. Thesis) Mehmet ab* ZEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT Determination of the lead contents of the tap water and bottled spring waters consumed in Ankara have been carried out by Atomic Absorption spectrometry (AAS). Contributions to the lead levels from glazed earthenware and from lead - based materials in plumbing system has also been investi - gated. For this purpose water samples taken from appropri ate locations at various times were analyzed. Three diffe rent analysis. techniques »'Calibration Graph Technique (Di rect Method)“, ”Standart Addition“ and ”Extraction After Chelation" have been tried and extraction technique was found to be the most suitable. The lead contents of the most samples were found to be around 10 ppb. Glazed ear thenware and lead-based plumbing material were found to contribute on the lead content of water. -Ill-