Cephe ölçeğinde koruma çalışmalarının kullanıcı memnuniyeti bağlamında değerlendirilmesi; Akşehir örneği
Evaluation of facade scale protection works in the context of user satisfaction; for example Akşehir
- Tez No: 911820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Var olduğumuz kentlerde yer alan kültür varlıkları ve bunlara ait olan tarihi dokular geçmiş ile gelecek arasındaki bağ ile kimliğimizi yansıtan, sürdürülebilir kültür ile kaliteye katkı sunan önemli bileşenlerdir. Bu tarihi dokular hem kendi başlarına hem de içinde bulundukları çevre ile bütünleştiğinde fiziksel yapılı çevrede kültürün ve kimliğin yansıtıcısı olarak önemlidirler. Bu bağlamda korunmaları ve sürdürülebilirliklerinin sağlanması gereklidir. Koruma altına alınan alanlar, yapılar ve dokular aynı zamanda korundukları kentte yaşatılmalıdırlar. Koruyarak yaşatma köprüsünü ise insanla kurmak mümkündür. Bu noktada kullanıcının süreçteki algısı ve korunanın algıdaki değerlendirmesi oldukça önemlidir. Fiziksel çevrede aktif olarak kullanıcı durumunda bulunan insanın memnuniyeti değerlendirilmeli, koruma da kalitenin bir kriteri olarak ele alınmalıdır. Koruma çalışmalarının tarihi dokularda cephe ölçeğinde uygulanan yöntemlerinden biri olan sokak sağlıklaştırma çalışmalarının kullanıcısının memnuniyeti üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu gözleme dayalı olarak bilinse de bunun akademik bir çalışmaya konu edilerek bilimsel tabanlı veriler ışığında irdelenmesi gerekmektedir. Yapılan bu çalışma ile korumada cephe ölçeğine inilmiş, Akşehir özelinde memnuniyetin bu ölçekte nasıl değerlendirildiği ele alınmış, öncesi ve sonrası kıyaslama ile çıkarımlar ortaya konmuştur. Cephe ölçeğinde koruma da kullanıcıyı da sürece dahil eden başarılı müdahalelerin memnuniyet kriterleri ışığında geliştirilmesi için öneriler ortaya konmuştur. Çalışmanın metodunu literatür taraması ve korumaya farklı bir perspektiften bakıp memnuniyete etkisinin artırılması adına kullanıcı ile yapılan anket çalışması oluşturmuştur. Kullanıcının koruma öncesi ve sonrası memnuniyeti irdelenirken; kıyaslamaya dayalı bir ölçek oluşturmak hedeflenmiştir. Çalışma kullanıcı algılarından temel alarak, cephe ölçeğinde koruma çalışmalarına somut veri üzerinden öneriler sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In the cities where we exist, cultural assets and historical textures that belong to them are important components that reflect our identity with the link between the past and the future, and contribute to sustainable culture and quality. These historical textures are important as reflectors of culture and identity in the physical built environment, both on their own and when integrated with the environment in which they are located. In this context, their protection and sustainability should be ensured. Protected areas, structures and textures should also be kept alive in the city where they are protected. It is possible to build the bridge of preservation and sustainability with people. At this point, the perception of the user in the process and the evaluation of the preserved in perception are very important. The satisfaction of people who are active users in the physical environment should be evaluated, and in conservation should be considered as a criterion of quality. Although it is known based on observation that street rehabilitation works, one of the methods of conservation studies applied at the facade scale in historical textures, have a positive effect on the satisfaction of the user, this should be subject to an academic study and examined in the light of scientifically based data. With this study, the facade scale in conservation has been examined, how satisfaction is evaluated at this scale in the case of Akşehir has been discussed, and inferences have been drawn by comparing before and after. Suggestions have been put forward for the development of successful interventions that include the user in the process in the light of satisfaction criteria. The methodology of the study consists of a literature review and a questionnaire study conducted with the user in order to increase the impact on satisfaction by looking at conservation from a different perspective. While examining the user's satisfaction before and after conservation; it is aimed to create a scale based on comparison. Based on user perceptions, the study aims to provide suggestions for conservation studies at the facade scale based on concrete data.