Mobil kelime öğretimi uygulaması Cepte Türkçenin yabancı öğrencilerin kelime öğrenme başarılarına, Türkçe öğrenme motivasyonlarına ve kaygılarına etkisi
The effect of the mobile vocabulary teaching application 'Cepte Türkçe' on foreign students' word learning success, Turkish learning motivation, and anxiety
- Tez No: 911828
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin, Türkçe kelime hazinelerini artırmak amacıyla eğitsel bir mobil kelime öğretimi oyun uygulaması geliştirmek, geliştirilen oyunu uygulamak ve etkisini tespit etmektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda Cepte Türkçe adı verilen mobil kelime oyunu uygulaması geliştirilmiş olup bu uygulamanın öğrencilerin kelime öğrenme başarıları, Türkçe öğrenme motivasyonları ve kaygıları üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Yöntem: Araştırmanın yöntemi karma yöntemdir. Araştırmada desen olarak açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırma ön test-son test deney ve kontrol grubuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Atatürk Üniversitesi TÖMER biriminde öğrenim gören A2 seviyesinde 22 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubuna 6 hafta boyunca CTMKO uygulamasıyla kelime öğretimi gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın nicel boyutunda kelime öğrenme başarısını ölçmek için Kelime Öğrenme Başarı Testi (A2 Düzeyi); öğrencilerin Türkçe öğrenme motivasyonlarını ve kaygılarını ölçebilmek içinse Sevim (2019) tarafından geliştirilen motivasyon ve kaygı ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımlı-bağımsız gruplar için t testi analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu formdan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Son aşamada ise nicel bulgular nitel bulgularla açıklanmaya çalışılmıştır. Bulgular: Araştırmanın nicel boyutunda kelime öğrenme başarısı, Türkçe öğrenme motivasyonu ve kaygısına ilişkin bulgular elde edilmiştir. CTMKO uygulamasıyla öğrencilerin kelime öğrenme başarısı son test – ön test ortalama başarı puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark oluştuğu (Sig.2-tailed=,003
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this study is to design and implement an educational mobile game application aimed at enhancing the Turkish vocabulary of learners of Turkish as a foreign language, and to assess its effectiveness. In accordance with the study's objective, a mobile vocabulary game application titled“Cepte Türkçe”was developed, and its impact on students' vocabulary learning achievement, motivation to learn Turkish, and language learning anxiety was investigated. Methodology: This research employed a mixed-method approach, utilizing an exploratory sequential design. The study was conducted using a pretest-posttest experimental design with control groups. The sample consisted of 22 A2-level students enrolled at the Atatürk University TÖMER center. The experimental group received vocabulary instruction through the“CTMKO”application for a duration of six weeks, while the control group received no intervention. In the quantitative phase, the Vocabulary Learning Achievement Test (A2 Level) was used to assess vocabulary acquisition, and motivation and anxiety levels were measured using the scales developed by Sevim (2019). Data were analyzed using t-tests for dependent and independent groups. For the qualitative phase, a semi-structured interview form was employed, and the data collected were analyzed through content analysis. Finally, the quantitative findings were interpreted in light of the qualitative results. Findings: In the quantitative dimension of the study, findings on vocabulary learning achievement, Turkish language learning motivation, and anxiety were obtained. It was determined that there was a significant difference (Sig.2-tailed=,003