Türkiye ekonomisinde dış ticaretin yapısı ve BRICS ülkeleriyle karşılaştırılması: 1996-2023 dönemi analizi
The Structure of foreign trade in Turkish economy and comparison with BRICS countries: Analysis for the period 1996-2023
- Tez No: 911854
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) 1996-2023 yılları arasındaki dış ticaret yapılarını incelemek ve dış ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu kapsamda, Türkiye'nin ekonomik büyüme stratejilerinde dış ticaretin önemini ve BRICS ülkelerinin dış ticaret performansından nasıl yararlanabileceğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde dış ticaretin kavramsal çerçevesi, tarihsel gelişimi ve teorik yaklaşımlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye ve BRICS ülkelerinin ekonomik, sosyal, siyasi, demografik ve dış ticaret yapıları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ekonometrik yöntemler kullanılarak dış ticaretin Türkiye ve BRICS ülkelerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada BRICS-T ülkelerinde ekonomik büyüme ile dış ticaret arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. BRICS ülkeleri ve Türkiye arasındaki karşılaştırmalı analizler, BRICS ülkelerinin ihracata dayalı büyüme stratejilerinin ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkisini ortaya koyarken, Türkiye'nin büyüme stratejilerinde dış ticareti daha verimli kullanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the foreign trade structures of Turkey and BRICS countries (Brazil, Russia, India, China and South Africa) between 1996 and 2023 and to evaluate the effects of foreign trade on economic growth. In this context, it is aimed to reveal the importance of foreign trade in Turkey's economic growth strategies and how it can benefit from the foreign trade performance of BRICS countries. The study consists of three main parts. In the first part, the conceptual framework of foreign trade, its historical development and theoretical approaches are discussed. In the second part, the economic, social, political, demographic and foreign trade structures of Turkey and BRICS countries are analysed. In the third part, the effects of foreign trade on economic growth in Turkey and BRICS countries are analysed by using econometric methods with panel data method. The study concluded that there is a positive relationship between economic growth and foreign trade in BRICS-T countries. Comparative analyses between BRICS countries and Turkey reveal the positive impact of BRICS countries' export-based growth strategies on economic growth, while Turkey needs to use foreign trade more efficiently in its growth strategies.