Türk-Çin mimarisinde kültürel etkileşimler ve avlu kültürü
Cultural interactions in Turkish-Chinese architecture and courtyard culture
  1. Tez No: 911853
  2. Yazar: GÜLBAHAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Mimarlık, Eastern Linguistics and Literature, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aynı coğrafyada yaşamış olan Türkler ve Çinliler arasında kaçınılmaz olarak kültürel etkileşimler yaşanmıştır. Tarih boyunca da bu etkileşimler hiç kesilmemiş, varlığını mimari süslemelerde, motiflerde yaşatmaya devam etmiştir. İki toplumu mimari gelenekleri yönünden karşılaştırılarak aile kavramlarının ve sosyal yaşantılarının birbirine oldukça benzer olmasının tespitinin yapılabileceği değerlendirilmiştir. Çinlilerin de Çin Mimarisini tanımlarken çadır kökenine değinmeleri, evlerin, tapınakların, pagodaların inşasında çadır yapısının örnek olarak kullanıldığından hatta çatı kıvrımlarının, verandaların çadır orijinli olduğundan bahsedilmesi bu araştırmamızda incelenmiştir. Çin“Sı He Yuan”(四合院) avlulu evleri ile Hayatlı Türk Evi kullanımındaki benzerlikler sosyal yaşantıda, süslemelerde örneklerle açıklanmıştır. Anadolu'da ve Çin'de Orta Asya etkilerinden başlayan çalışmamız avlu kullanımını temel alarak sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural interactions have inevitably occurred between the Turks and the Chinese who lived in the same geography. Throughout history, these interactions have never ceased and continued to live on in architectural ornaments and motifs. The literature shows that it is possible to determine that the family concepts and social lives were quite similar to each other by comparing the two societies in terms of architectural traditions. The fact that the Chinese refer to the origin of tents while defining Chinese Architecture, that the tent structure is used as an example in the construction of houses, temples, pagodas, and even that the roof curves and verandas are of tent origin has been examined in this research. The similarities between the Chinese“Sı He Yuan”( 四 合 院 ) courtyard houses and the Turkish Hayatlı Evi are explained with examples in social life and decorations. Our study, which started from the Central Asian influences in Anatolia and China, was concluded based on the use of courtyards.