Duygusal yeme alışkanlığının obeziteye etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of emotional eating habits on obesity
- Tez No: 911862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada obez ve normal bireylerin duygusal yeme durumlarının obeziteye etkisinin incelenerek duygusal yemenin obezite ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla obez ve kontrol grubu olarak normal kilolu bireyler seçilerek her iki gruptaki sonuçlar incelenmiştir. Bu çalışma Kasım 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında araştırmaya gönüllü olarak katılan 18-65 yaş arasındaki beden kütle indeksi (BKİ) durumlarına bakılarak obez ve normal olarak kabul edilen toplamda 60 yetişkin birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylere demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyleri, hastalık durumları 'Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ)', 'Lezzetli Besinleri Tüketme Motivasyonu Ölçeği (LBTMS)', 'Duygusal Yeme Ölçeği (EESQ)' içeren anket formu; yüz yüze görüşme ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; bilişsel kısıtlama puanı kontrolsüz yeme ve duygusal yeme puanına göre yüksek bulunmuştur. Obez bireylerin bilişsel kısıtlama, kontrolsüz yeme ve duygusal yeme puanı normal kilolu bireylere göre yüksek bulunmuştur. Obez bireylerin kontrolsüz yeme, duygusal yeme, bilişsel kısıtlama puanları ile normal kilolu bireylerin puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. (p>0,05) Bu çalışma da obez bireylerin duygusal yeme eğilimleri ile normal kilolu bireylerin duygusal yeme eğilimleri arasında istatistiksel bir fark yoktur her iki grupta da duygusal yeme eğilimi görülmektedir. (p>0,05) Obez bireyler ve normal bireyler arasında duygusal yeme davranışının etkisi incelenmiş ve obez bireylerin normal kilolu bireyler ile karşılaştırıldığında duygusal yeme puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Normal kilolu bireylerinde duygusal yeme puanlarının yüksek olduğu görülmüştür. Duygusal yemenin BKİ ile ilişkili olduğu belirtilmiş ancak normal kilolu bireylerinde obez bireylere yakın derece de duygusal yeme davranışı gösterdikleri saptanmıştır. Bu çalışma da duygusal yemenin etkisinin hem obez bireylerde hem de normal kilolu bireylerde aralarında anlamlı bir fark olmadığı obez ve normal kilolu bireylerin duygusal yeme eğilimlerinin görüldüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between emotional eating and obesity by examining the effect of emotional eating situations of obese and normal individuals on obesity. For this purpose, obese and normal weight individuals were selected as the control group and the results in both groups were examined. This study was conducted with a total of 60 adult individuals between the ages of 18 and 65, who voluntarily participated in the research between November 2023 and January 2024, and were considered obese and normal based on their body mass index (BMI) status. A survey form containing demographic characteristics, anthropometric measurements, physical activity levels, disease status, 'Three-Factor Eating Scale (TFEQ)', 'Motivation to Consume Delicious Foods Scale (LBTMS)', 'Emotional Eating Scale (EESQ)' was given to individuals; It was carried out by face-to-face interview. According to the results obtained; The cognitive restriction score was found to be higher than the uncontrolled eating and emotional eating scores. Cognitive restriction, uncontrolled eating and emotional eating scores of obese individuals were found to be higher than normal weight individuals. No statistical significance was found between the uncontrolled eating, emotional eating, and cognitive restriction scores of obese individuals and the scores of normal weight individuals. (p>0.05) In our study, there is no statistical difference between the emotional eating tendencies of obese individuals and normal weight individuals. Emotional eating tendencies are observed in both groups. (p>0.05) It has been stated that emotional eating is related to BMI, but it has been found that normal weight individuals exhibit emotional eating behavior close to obese individuals. In this study, it was concluded that there was no significant difference in the effect of emotional eating in both obese individuals and normal weight individuals, and that obese and normal weight individuals had emotional eating tendencies.