Spor yaşam koçluğu uygulamalarının lise öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerine ve liderlik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of sports life coaching practices on social skill levels and leadership characteristics of high school students
  1. Tez No: 911867
  2. Yazar: İBRAHİM AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İstanbul ili, Başakşehir ilçesinde yer alan ve Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Başakşehir Anadolu Lisesi'nde eğitimlerini sürdüren dokuzuncu sınıf öğrencilerine yönelik bir spor yaşam koçluğu programı geliştirmek ve programın, öğrencilerin sosyal beceri değerlendirme düzeyleri ve gençlik liderlik özelliklerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada nicel veri toplama yöntemleri tercih edilmiştir. Çalışma deseni olarak ise ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu 32 öğrenci kontrol, 32 öğrenci deney olmak üzere toplam 64 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna sekiz hafta, haftada iki gün 90 dakikalık spor yaşam koçluğu programı uygulanmıştır. Spor yaşam koçluğu programı uygulanma sürecinde açık sunum yöntemi, gösterip yaptırma yöntemi, gösteri yöntemi, egzersiz ve aktif katılım gibi yöntem ve tekniklerden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında spor yaşam koçluğunun etkililiğinin ortaya konabilmesi amacıyla“Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”ile“Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubunu oluşturan öğrencilerin sosyal beceri değerlendirme düzeyleri ve gençlik liderlik özellikleri ön test-son test puan ortalamaları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık bulunurken (p.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to develop a sports life coaching program for ninth grade students studying at Başakşehir Anatolian High School, affiliated with the Ministry of National Education, in Başakşehir district of Istanbul province, and to examine the effects of the program on students' social skill evaluation levels and youth leadership characteristics. Method: Quantitative data collection methods were used in the research. As the study design, an experimental design with a pretest-posttest control group was preferred. The study group consists of a total of 64 students, 32 of whom are control students and 32 of whom are experimental students. A 90-minute sports life coaching program was applied to the experimental group for eight weeks, two days a week. During the implementation of the sports life coaching program, methods and techniques such as open presentation, demonstration, exercise and active participation were used. With in the scope of the study,“Social Skills Evaluation Scale”and“Youth Leadership Characteristics Scale”were used to reveal the effectiveness of sports life coaching. Findings: A significant difference was determined in favor of the post-test between the social skills evaluation levels and youth leadership characteristics pre-test post-test mean scores of the students in the experimental group (p.05).