Aile spor yaşam koçluğu ve etkileri
Family sport life coach and its effects
  1. Tez No: 718615
  2. Yazar: CUMA ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de aile spor yaşam koçluğu uygulamasının gerekliliği ve sporun yaygınlaştırılması ve toplum sağlığı açısından olası etkilerini belirlemektir. Sakarya ilinden sporla ilgili olduğu düşünülen 271 erkeğe, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler anketi yanında“yaşam koçluğu ölçeği”uygulanmıştır. Karşılaştırmalarda LSD testi, tek yönlü varyans analizi ve t- testi kullanılmıştır. Yaşam koçluğu ortalama ölçek puanı 84 olarak bulunmuştur. Yaş kategorilerine göre sadece insana değer verme alt ölçek boyutunda anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the necessity of family sports and sports life coaching practice in Turkey's dissemination of sports and to determine the possible impact in terms of public health. In the province of Sakarya,“life coaching scale”was applied besides the personal information questionnaire prepared by the researcher who was thought to be related to sports. In comparison, LSD test, one-way analysis of variance and t-tests were used. Life coach scale score was 84 on the average. According to the age categories, there was a significant difference only in the human factor subscale (p 0.05).