Biyopsi sonucu önemi belirsiz atipi olan tiroid lezyonlarında hematolojik parametrelerin malignite açısından prediktif değerinin belirlenmesi
Determining the predictive value of hematological parameters for malignancy in thyroid lesions with atypia/follicular lesion of undetermined significance
  1. Tez No: 911873
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CANTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Nötrofil/lenfosit oranı(NLR) çeşitli sistemik hastalıklarda, malignitelerde , kronik hastalıklarda marker olarak kullanılan bir orandır.3 Son yapılan çalışmalarda ortalama trombosit hacmi(mean platelet volüme)(MPV) ve trombosit/lenfostit oranının (platelet/lymphocyte ratio)(PLR) inflamatuar hastalıklarda önemli bir marker olduğunu gösterilmiştir.4 Tiroid kanseri erken ve ileri evrelerde, tiroid bezinde inflamasyon olduğu gösterilmiştir.5,6 Yeni yapılan bir meta-analizde Nötrofil/lenfosit oranının tiroid kanserlerinde prognozu belirlemede kullanışlı bir biyomarker olarak kullanılabilceği belirtilmiştir.3 Bu çalışmada, ince iğne aspirasyon biyopsisi sonucu“önemi belirsiz atipi”gelen ve sonrasında tiroid operasyonu (lobektomi veya total tiroidektomi) geçiren hastaların preoperatif hematolojik parametrelerinin benign/malign ayrımı açısından prediktif bir değeri olup olmadığını değerlendireceğiz. Amaç, bu parametrelerin tiroid kanserinin erken tanısında ve tedavi planlamasında ne kadar yardımcı olabileceğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, hematolojik parametrelerin maligniteyi öngörme yeteneklerini inceleyerek klinik uygulamalarda kullanılabilirliğini araştıracağız. Gereç ve Yöntem: Kocaeli Ü niversitesi Tıp Fakü ltesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları kliniğinde 2018-2023 tarihleri arasında ince iğne aspirasyon yapılan hastalar retrospektif olarak belirlendi. Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi yapılan ve Kocaeli Ü niversitesi Patoloji Ana Bilim Dalında patoloji sonuç ları değ erlendirilip“Ö nemi Belirsiz Atipi (AUS)”olarak raporlanan hastalardan lobektomi veya total tiroidektomi yapılmış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Ö nemi Belirsiz Atipi (AUS) olarak rapor edilen ve sonrasında lobektomi/tiroidektomi olan 210 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların kan sonuçları incelendi ve pre-operatif olarak bakılan kan sonuçlarından: Nötrofil/lenfosit oranı(NLR),Platelet/lymphocyte ratio(PLR),Ortalama trombosit hacmi (mean platelet volüme) (MPV),AntiTg ve AntiTPO ,KCFT, renal fonksiyon parametreleri ve CRP değerleri elde edildi. Sonuç: NLR ve nötrofil sayılarının malign grupta anlamlı olarak yüksek çıktığını tespit ettik. USG ve altın standart olan histopatolojiye göre sensivite ve spesifitesi daha düşük olan NLR'nin tanı koymak için yeterli olmadığını ancak fikir veren bir ek test olarak incelenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) is a ratio used as a marker in various systemic diseases, malignancies, and chronic diseases. Recent studies have shown that mean platelet volume (MPV) and platelet/lymphocyte ratio (PLR) are significant markers in inflammatory diseases. In both early and advanced stages of thyroid cancer, inflammation in the thyroid gland has been demonstrated. A recent meta-analysis indicated that the NLR could be a useful biomarker for determining the prognosis of thyroid cancers. This study aims to evaluate whether preoperative hematological parameters of patients with“atypia of undetermined significance”(AUS) from fine-needle aspiration biopsy, who subsequently underwent thyroid surgery (lobectomy or total thyroidectomy), have predictive value in distinguishing between benign and malignant cases. The objective is to determine how these parameters can aid in the early diagnosis and treatment planning of thyroid cancer. We will investigate the clinical applicability of these hematological parameters in predicting malignancy. Materials and Methods: Patients who underwent fine-needle aspiration biopsy at Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital's Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic between 2018-2023 were retrospectively identified. Patients who underwent thyroid fine- needle aspiration biopsy and were reported as“Atypia of Undetermined Significance (AUS)”by the Department of Pathology at Kocaeli University and subsequently underwent lobectomy or total thyroidectomy were retrospectively reviewed. A total of 210 patients reported as AUS and later underwent lobectomy/thyroidectomy were included in the study. The preoperative blood results of the included patients were examined, and the following preoperative blood parameters were obtained: neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), mean platelet volume (MPV), Anti-Tg and Anti-TPO, liver function tests, renal function parameters, and CRP levels. Results: We found that NLR and neutrophil counts were significantly higher in the malignant group. However, given that the sensitivity and specificity of NLR are lower compared to USG and the gold standard histopathology, we believe that NLR is not sufficient for diagnosis but can be considered an additional test providing an opinion.