A CEFR-based comparative evaluation of Speakout, English File and Face to Face intermediate coursebooks in terms of writing activities
Speakout, English File ve Face to Face orta düzey ders kitaplarının yazma etkinlikleri açısından CEFR temelli karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 911872
  2. Yazar: EBRU KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Türkiye'de ve birçok farklı ülkede İngilizce öğretmek amacıyla kullanılan orta seviyedeki Face to Face, English File ve Speakout isimli üç ders kitabını Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının yazma üretimi becerisinin kriterlerine göre incelemiştir. Çalışma Face to Face, English File ve Speakout adlı ders kitaplarında yer alan yazma aktivitelerinin ne ölçüde Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı tarafından tanımlanan yazılı üretim kriterlerine göre tasarlandığını ve aynı zamanda bu üç kitabın Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının yazma becerisi kriterleri açısından nasıl benzerlikler ve farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmayı da amaçlamaktadır. Verileri toplamak için nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi kullanılmıştır ve veriler analiz edilip tablolaştırılmıştır. Yazma etkinlikleri ünite ünite tarandıktan sonra, ilgili tüm ifadeler Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında belirtilen yazılı üretim becerisi ölçütleri olan 'genel yazılı üretim', 'yaratıcı yazma', 'raporlar ve denemeler' altında kategorize edilmiş ve Microsoft Word'e kaydedilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, her üç ders kitabının Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının yazma üretimi kriterleri dikkate alınarak tasarlandığı fakat farklı dağılımlar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Ancak Speakout ders kitabının daha dengeli ve homojen bir dağılım gösterdiği ardından Face to Face ve English File ders kitaplarının takip ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated three intermediate level coursebooks, Face to Face, English File and Speakout, which are used for teaching English in Türkiye and in many other countries, according to the intermediate level criteria of the written production skill of the Common European Framework of Reference for Languages. The study also aims to find out to what extent the writing activities in Face to Face, English File and Speakout coursebooks are designed according to the criteria for written production defined by the Common European Framework of Reference for Languages, as well as how these three coursebooks are similar and different in terms of the writing skill criteria of the Common European Framework of Reference for Languages. In this comparative study, content analysis, a qualitative research method, was used to collect data. The collected data were then analyzed and presented in tables. After scanning the writing activities unit by unit, all relevant expressions were categorized under the criteria of written production skill specified in the Common European Framework of Reference for Languages, namely 'overall written production', 'creative writing', 'reports and essays' and saved in Microsoft Word. According to the results of the study, it was found that all three coursebooks were designed by taking into account the writing production criteria of the Common European Framework of Reference for Languages, yet they displayed different distributions. However, it was found that Speakout coursebook showed a more balanced and homogeneous distribution, followed by Face to Face and English File.