Polipropilen cam elyafı ile üretilmiş otomotiv yalıtım sistemi parçasının akustik performansının araştırılması
Acoustic performance assessment of polypropylene glass fiber based vehicle interior trim part
- Tez No: 911878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Otomotiv sektöründe hafifletme, maliyet azaltma ve ürünlerin sürdürülebilir olma amacı sonucunda alternatif malzemeler araştırılmaya başlanmıştır. Ürün geliştirme fazlarında alternatif malzemeler ile üretilmiş parçalar, ana otomotiv üreticilerinin spesifikasyonlarında bulunan testlere tabi tutulmuş ve bu testleri karşılaması beklenmiştir. Taşıtta kabin içerisinde bulunan yalıtım sistemleri, kullanıcı için farkedilebilir bölgede olduklarından dolayı, ön yüzlerinde görsel kalite gerektirir. Aynı zamanda ses absorpsiyonu ve dayanım performansı beklentileri nedeniyle de, parça birden çok, farklı malzeme ile kompozisyon haline getirilerek geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Ford marka hafif ticari bir araçta bulunan bir adet sesyalıtım parçasının designında/formunda herhangi bir değişiklik yapmadan, yalıtım ve yutum performansı göz önünde alınarak alternatif bir malzeme ile yeni bir kompozisyon yaratılarak hafifletme çalışması yapılmıştır. Fiziksel olarak parçanın prototipi üretilmiştir ve hat seviyesi parça ile ayrı ayrı alfa kabintestine sokulmuş ve absorpyon katsayısı ölçümü alınmıştır. Yapılan bu alfakabin ölçümü, araç testi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the automotive sector, as a result of the aim of lightweight, cost reduction and sustainability of the products, alternative materials have started to be investigated. Parts produced with alternative materials, during the product development phases were subjected to the tests found in the specifications of the major automotive manufacturers and were expected to meet these tests.Insulation systems are in the passenger cabin requires visual quality on the front faces as they are noticeable for the user. At the same time, due to the sound absorption and strength requirements, it was possible to produce multiple layers with different materials. In this study, a new composition with an alternative material was created by taking into consideration of cost, insulation performance and structural strength without making any change in thedesign or shape of a sound insulation part in a Ford light commercial vehicle.The prototype of the part was produced and the mass production level parts subjected to alpha cabin test separately and absorption coefficient measurements was taken. Those products are compared in terms of insulation performance.