Geleneksel Tokat bağ evlerinin ekoturizm ile bölgeye kazandırılması
Gaining traditional Tokat vineyard houses to the region with ecotourism
- Tez No: 911877
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜYESSER EBRU ERDÖNMEZ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma geleneksel Tokat bağ evlerinin ekoturizm ile bölgeye kazandırılmasını konu edinmektedir. Çalışma, geçmişteki önemini giderek kaybeden geleneksel Tokat bağ evlerinin sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde ekoturizm ile bölgeye kazandırılmasına yönelik önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Toplamda 5 bölümden oluşan tezde, birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde sürdürülebilirlik kavramı anlatılarak bu kavram içerisinde yer alan ekoturizm ve sürdürülebilir mimarlık yaklaşımları açıklanarak bunlar arasındaki ilişki incelenmiş ve bu kavramlar ülkemiz ve dünyadan ekoturizm projeleri ile örneklendirilmiştir. Üçüncü kısımda üzüm ve bağcılığın önemi ve tarihinden bahsedilmiş, tarımsal açıdan bağcılık süreci anlatılmış ve bağ evlerinin tarihi ve öneminden bahsedilerek Türkiye'deki bağ evleri incelenerek örneklendirilmiştir. Dördüncü bölümde Tokat ili tanıtılmış, ardından Tokat için bağcılığın öneminden bahsedilerek Tokat bağ evleri incelenmiş ve bu incelemeler sonucu ortaya çıkan veriler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırılmalar sonucunda da geleneksel Tokat bağ evlerinin ekoturizm ile bölgeye kazandırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Sonuç kısmı olan beşinci kısımda geleneksel Tokat bağ evlerinin bölgeye kazandırılması için ekoturizmin uygun bir yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the gainin of traditional Tokat vineyard houses to the region with ecotourism. The study aims to make suggestions for gaining of traditional Tokat vineyard houses, which have gradually lost their importance in the past, to the region through ecotourism within the framework of sustainability. In the study consisting of 5 chapters in total, the aim, scope and method of the study are explained in the first chapter. In the second chapter, the concept of sustainability is explained, ecotourism and sustainable architecture approaches included in this concept are explained and the relationship between them is examined and these concepts are exemplified with ecotourism projects from our country and the world. In the third chapter, the importance and history of grapes and viticulture are mentioned, the viticulture process is explained from an agricultural perspective and the history and importance of vineyard houses are mentioned and exemplified by examining vineyard houses in Turkey. In the fourth chapter, the province of Tokat is introduced, then the importance of viticulture for Tokat is mentioned, Tokat vineyard houses are examined and the data obtained as a result of these examinations are compared. As a result of these comparisons, suggestions are made for gaining of traditional Tokat vineyard houses to the region through ecotourism. In the fifth chapter, it is concluded that ecotourism can be a suitable method for gaining traditional Tokat vineyard houses to the region.