Beslenme davranışının tip 2 diabetes mellitus risk değerlendirmesine etkisi
Effect of nutritional behavior on type 2 diabetes mellitus risk assessment
- Tez No: 911879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞİDE GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Diyabet; azalmış insülin salgısı, periferik dokularda insülin direnci veya ikisinde birden meydana gelen bozukluklar nedeniyle kanda glukoz artışı ile karakterize ve çoklu sistem tutuluma neden olan bir metabolizma bozukluğudur. Diyabetin sıklığı dünyada ve ülkemizde giderek artmakla beraber gün geçtikçe daha ciddi bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bu çalışma, yetişkin bireylerin beslenme davranışı ile Tip 2 diyabet riski ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışma olup 15.06.2024-15.09.2024 tarihlerinde SBÜ Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki nondiyabetik bireyler dahil edildi. Diyabet, psikiyatrik hastalık veya beslenme bozukluğu tanısı almış hastalar çalışma dışı bırakıldı. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Finlandiya Diyabet Risk Skoru(FINDRISK) ve Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği(YYDÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Diabetes is a metabolic disorder characterized by elevated blood glucose levels due to reduced insulin secretion, insulin resistance in peripheral tissues, or both, leading to multi-system involvement. The prevalence of diabetes is steadily increasing worldwide and in our country, becoming a more severe health issue over time. This study aims to examine the relationship between eating behavior and Type 2 diabetes risk in adults. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study included non-diabetic individuals aged 18-65 who visited the Family Medicine Clinic at SBÜ Atatürk Sanatorium Education and Research Hospital between 15.06.2024 and 15.09.2024. Patients with a diagnosis of diabetes, psychiatric illness, or eating disorders were excluded. Participants completed the Sociodemographic Information Form, the Finnish Diabetes Risk Score (FINDRISK), and the Adults' Eating Behaviour Questionnaire (AEBQ).