Hipertiroidili hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası prostaglandin E2 ve prostaglandin I2 seviyelerinde oluşan değişimler
  1. Tez No: 91189
  2. Yazar: ERDAL KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Prostaglandin^, insan organizmasındaki patolojik süreçlerde üretimi artan ve güçlü vazodilatatör etki gösteren lokal hormonlardır. Hipertiroidizmde tiroid bezinde PG oluşumunda artış olmaktadır. PG'lerdeki bu artışın tiroid bezinde oluşan aşırı vaskülariteden sorumlu olabileceğini ileri süren görüşler mevcuttur. Yapılan çalışmada, ilk olarak hipertiroidisi olan hastalarda PG'lerin genel özelliklerini taşıyan ve güçlü vazodilatatör etkileri olan PGE2 ile PGI2 düzeylerinde artış olup olmadığının gösterilmesi amaçlandı. Ayrıca PGE2 ve PGI2 oluşumunda Graves hastaları ile hipertiroidi etyolojisinde sık karşılaşılan toksik adenom, toksik multinodüler guatr arasında fark olup olmadığının ortaya konulması da çalışmanın ikinci amacını oluşturdu. Hastalardan hipertiroidi tedavisinden önce ve sonra alınan plazma ve idrardan PGE2 ile PGI2 ELISA ile çalışıldı ve bulunan değerler kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Tedavi öncesindeki PGE2 ve PGI2 seviyeleri tedavi sonrası seviyelerden istatistiksel olarak yüksek bulundu. Graves hastalarında bu artış istatistiksel 53olarak anlamlı derecede yüksekti. Toksik adenom ve toksik multinodüler guatrdan oluşan hipertiroldi gurubunda PGE2 ve PGI2 seviyeleri yüksek bulundu fakat istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek değildi. Graves hastalarında daha fazla olmak üzere hipertiroidizmde artan bu PG'ler tiroid bezindeki vaskülarite artışından ve bu hastalıkta oluşan sistemik klinik ve patolojik değişikliklerden sorumlu olabilir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some of the Prostaglandins are potent vasodilators and increased synthesis has been revealed during some pathological circumtances in human beings. Prostagladins act locally, as if local hormones. Increased the synthesis of prostaglandins in thyroid tissue has been determined and it has been proposed that prostaglandin play significant role in the pathogenesis of hypervascularization in thyroid tissue. The aim of this clinical study is to display any deviatited levels of PGE2 and PGI2 in hypertyroidic patients. These are potent vazodilators and reveal common physiological properties of prostaglandins. Comparison of the levels in hypertyroidic diseases such as grave's disease; toxic adenoma, toxic multinodular guatr is the second aim of this study. Plasma and urine concentrations of PGE2 and PGI2 has been estimated before the begining of the treatment and after it. The values has been 55compaired with the control ones. The levels of PGE2 and PGI2 before treatment has been detected as higher than the laters. Statistically, there is significant difference between the higher values of PGE2and PGI2 before the treatment. High levels in the patients of grave's disease is statistically significant. Levels of PGE2 and PGI2 are also high in patients of toxic adenoma and multinoduler guatr, but it' s statistically not significant. Increase levels of prostaglandins in hyperthyroidism especially in grave's disease may be a factor in the development of hypervascularity and the clinical and pathological changes of hypertyroidic patients. t 56