Basit atipisiz endometriyal hiperplazi ile metabolik sendrom ve insülin direnci arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between simple endometrial hyperplasia without atypia and metabolic syndrome and insulin resistance
  1. Tez No: 911890
  2. Yazar: GÜRCAN ÖZÇOBANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Basit atipisiz endometriyal hiperplazi, malignite potansiyeli düşük olmakla birlikte, hormonal ve metabolik faktörlerin etkisiyle gelişen bir endometriyal patolojidir. Bu çalışma, basit atipisiz endometriyal hiperplazi ile metabolik sendrom (MS) ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi ve trigliserid-glukoz indeksi (TyG) ile HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment for Insulin Resistance) gibi metabolik belirteçlerin tanısal değerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma, endometriyal hiperplazinin metabolik faktörlerle ilişkisini literatüre yeni bulgularla katkı sağlayarak ele almıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, Temmuz 2024 - Ekim 2024 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine anormal uterin kanama (AUK) şikayeti ile başvuran premenopozal kadınlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 182 kadın katılmış; bunlar histopatolojik değerlendirmelere göre kontrol grubu (n=91) ve Basit atipisiz endometriyal hiperplazi grubu (n=91) olarak ikiye ayrılmıştır. Endometriyal biyopsiler poliklinik koşullarında alınmış ve 1994 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Katılımcılardan demografik ve klinik bilgiler alınmış; bel çevresi, vücut kitle indeksi ( VKİ), trigliserid, HDL(High-Density Lipoprotein), LDL(Low-Density Lipoprotein), total kolesterol, açlık kan şekeri(AKŞ), açlık insülin, HOMA-IR ve TyG değerleri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 20 programı ile yapılmış, ROC eğrileri ve lojistik regresyon modelleri kullanılarak tanısal ve prediktif değerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Simple endometrial hyperplasia without atypia is a benign endometrial pathology characterized by hormonal and metabolic factors, carrying a low risk of malignancy. This study aimed to evaluate the relationship between simple endometrial hyperplasia without atypia, metabolic syndrome, and insulin resistance, as well as the diagnostic value of metabolic markers such as the TyG (triglyceride- glucose) index and HOMA-IR. The study offers significant contributions to the existing body of literature on the interplay between metabolic markers and endometrial pathologies. Methods: The study was conducted between July 2024 and October 2024 at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ankara Training and Research Hospital. A total of 182 premenopausal women presenting with abnormal uterine bleeding were included and categorized into two groups based on histopathological evaluations: a control group (n=91) and a simple endometrial hyperplasia without atypia group (n=91). Endometrial biopsies were performed under outpatient conditions and assessed according to the 1994 WHO criteria. Clinical and demographic data, including waist circumference, BMI, triglycerides, HDL, LDL, total cholesterol, fasting glucose, fasting insulin, HOMA-IR, and TyG index, were analyzed. Statistical analyses were performed using SPSS 20 software, with ROC curves and logistic regression models used to determine diagnostic and predictive values.