Kararsız angina pektoris ile koroneranjiyografi yapılan hastalarda işlemöncesi strain ekokardiyografikincelemenin koroner arter hastalığınıöngörmedeki yeri
The role of pre-procedure strain echocardiographic examination inpredicting coronary artery disease in patients undergoing coronaryangiography with unstable angina pectoris
- Tez No: 911891
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİ NAMIK MURAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kararsız angina pektoris (KA) ön tanısı ile koroner anjiyografi (KAG) planlanan hastalarda, konvansiyonel ekokardiyografik (TTE) parametrelere ek olarak uygulanan sol ventrikül ve atriyal strain görüntülemenin, tıkayıcı koroner arter hastalığı (KAH) öngördürücülüğünün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mart 2024-Ağustos 2024 tarihleri arasında hastaneye başvuran, KA tanısı ile KAG planlanan hastalar çalışmaya alındı. Hastalar tıkayıcı KAH varlığına göre iki sınıfta incelendi. Tıkayıcı KAH, ≥ %50 koroner darlık; tıkayıcı olmayan KAH, < %50 koroner darlık olarak tanımlandı. Hastalardan başvurdukları anda 12-derivasyonlu elektrokardiyografi, rutin kan testleri ve kardiyak biyobelirteçler alındı. Hastalara standart parametrelere ek olarak 2 boyutlu benek takibi tekniğini de içeren TTE yapıldı. Hem sol atriyum (SolA) hem de sol ventrikül (SolV) ayrıntılı şekilde incelendi. Bulgular: Çalışmaya tıkayıcı KAH olan 30 hasta, tıkayıcı KAH olmayan 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta alındı. Hastaların ortalama yaşı 56±10 olup, tıkayıcı KAH olan hastaların yaş ortalamasının (61±10), tıkayıcı KAH olmayan hastaların yaş ortalamasına göre (52±9) anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p=0,001). Hastaların %55'i erkekti. Kardiyovasküler risk faktörleri her iki grupta da benzerdi. Bütün örneklem grubunda ortalama SolV ejeksiyon fraksiyonu %59 ± 5, SolA ön-arka çapı 3,4 ± 0,2 mm ve SolA hacim indeksi 14,2 ± 3,5 mL/m² olarak ölçüldü. Tıkayıcı KAH grubunda ortalama SolV global longitudinal strain (GLS) (%-16,2 ± 1,9 vs. %-19,3 ± 2; p=0,001), SolA rezervuar (%26,2 ± 6,5 vs. %31,8 ± 6,9; p=0,002) ve konduit strain daha düşük olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Angiography with Unstable Angina Pectoris Aim: The study aimed to demonstrate the predictive value of left ventricular and atrial strain imaging, applied in addition to conventional echocardiographic (TTE) parameters, for obstructive coronary artery disease (CAD) in patients scheduled for coronary angiography (CAG) with a diagnosis of unstable angina pectoris (UAP). Material and Methods: The study included patients who were admitted to the hospital between March 2024 and August 2024 with a diagnosis of CA and scheduled for CAG. Patients were categorized into two groups based on the presence of obstructive CAD. Obstructive CAD was defined as ≥ 50% coronary stenosis, while non-obstructive CAD was defined as < 50% coronary stenosis. Upon admission, a 12- lead electrocardiogram, routine blood tests, and cardiac biomarkers were collected from the patients. In addition to standard parameters, TTE incorporating 2D speckle tracking technique was performed. Both the left atrium (LA) and left ventricle (LV) were analyzed in detail. Results: The study included a total of 60 patients, consisting of 30 patients with obstructive CAD and 30 patients without obstructive CAD. The mean age of the patients was 56±10 years, with the mean age of patients with obstructive CAD (61±10) being significantly higher than those without obstructive CAD (52±9) (p=0.001). Fifty-five percent of the patients were male. Cardiovascular risk factors were similar in both groups. In the entire sample group, the mean left ventricular (LV) ejection fraction was 59±5%, the left atrial (LA) anteroposterior diameter was 3.4±0.2 mm, and the LA volume index was 14.2±3.5 mL/m². In the obstructive CAD group, the mean LV global longitudinal strain (GLS) (%-16.2±1.9 vs. %-19.3±2; p=0.001), LA reservoir strain (%26.2±6.5 vs. %31.8±6.9; p=0.002), and conduit strain were found to be lower.