Santral seröz koryoretinopatili hastalarda statik ve dinamik pupillometri parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of static and dynamic pupillometry parameters in patients with central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 911904
  2. Yazar: ÇİMEN BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Santral seröz koryoretinopati (SSKR) 'li hastalar ve sağlıklı kontrol grubunda statik ve dinamik pupillometri parametrelerini karşılaştırarak SSKR hastalarında otonom disfonksiyon olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya polikliniğimize başvurup akut santral seröz koryoretinopati tanısı alan 26 hasta ve rutin göz kontrolü için başvuran 26 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 52 denek dâhil edildi. Tüm vakaların ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri gerçekleştirilerek, snellen çizelgesinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı ölçümü, ön ve arka segment muayeneleri yapılarak, OKT, EDI-OKT, statik ve dinamik pupillometri testleri uygulandı. Çalışmaya 30-50 yaş arasındaki refraksiyon kusuru dışında göz hastalığı bulunmayan, sigara içen, A tipi kişilik bozukluğu ve uyku bozukluğu olan hastalar dâhil edildi. Pupilla fonksiyonlarını etkileyebilecek hipertansiyon, diyabet, nörolojik hastalıklar, travmalar, göz içi cerrahi geçmişi, intraoküler enfeksiyon veya inflamasyon öyküsü, psödoeksfoliasyon, glokom, retina ve optik sinir hastalıkları olan vakalar, ayrıca fundoskopik muayeneyi zorlaştıran kornea ve lens opasiteleri ile otonom sinir sistemi fonksiyonlarını etkileyebilecek ilaç kullanan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Statik ve dinamik pupillometri ölçümleri için, MonPack3® (Metrovision, Fransa) markalı bilgisayarlı otomatik kantitatif pupillometri cihazı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınanların 36 (% 69.2 )'sı erkek ve 16 (% 30.8)'sı kadındı. Ortalama yaş her iki grupta benzerdi (sırasıyla 34.42 ± 7.48, 34.5 ± 7.32, p=0.86). En iyi düzeltilmiş görme keskinliği SSKR hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (p0.05). Skotopik ve düşük fotopik çap ile santral makula kalınlığı değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamli pozitif yönde korelasyon (sırasıyla r=0.324, p=0.019; r=0.46, p=0.001) saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare static and dynamic pupillometry parameters in patients with central serous chorioretinopathy (CSCR) and a healthy control group in order to determine whether autonomic dysfunction exists in CSCR patients. Materials and Methods: This prospective study included a total of 52 participants: 26 patients diagnosed with acute central serous chorioretinopathy who visited our outpatient clinic, and 26 healthy controls who came for routine eye check-ups. All participants underwent detailed ophthalmological examinations, including best-corrected visual acuity testing using the Snellen chart, intraocular pressure measurement, anterior and posterior segment examinations, optical coherence tomography (OCT), enhanced depth imaging OCT (EDI-OCT), and static and dynamic pupillometry tests. The study included patients aged 30-50 years with no ocular diseases other than refractive errors, who were smokers, and had type A personality disorder and sleep disturbances. Exclusion criteria included hypertension, diabetes, neurological diseases, trauma, a history of intraocular surgery, intraocular infections or inflammation, pseudoexfoliation, glaucoma, retinal and optic nerve diseases, corneal and lens opacities that would hinder fundoscopy, and patients using medications that could affect autonomic nervous system functions. Static and dynamic pupillometry measurements were made using a MonPack3® (Metrovision, France) computer-assisted automatic quantitative pupillometer. Results: Of the participants, 36 (69.2%) were male and 16 (30.8%) were female. The mean age was similar between the two groups (34.42 ± 7.48, 34.5 ± 7.32, p=0.86). The best-corrected visual acuity was significantly lower in the CSCR group compared to the control group (p0.05). Positive correlations were observed between scotopic and low photopic pupil diameters and central macula thickness (r=0.324, p=0.019; r=0.46, p=0.001, respectively).