Voleybol oynayan ortaokul öğrencilerinin dikkat ve karar verme özeliklerinin incelenmesi
Investigation of attention and decision making characteristics of secondary school students playing volleyball
  1. Tez No: 911949
  2. Yazar: SUNAY GEÇKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma ile voleybol sporunu oynayan ve oynamayan ortaokul öğrencilerinin dikkat özelliğinin ve karar verme becerisinin cinsiyet, yaş, sınıf değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden tekil tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bursa ilinde farklı okullarda öğrenim gören voleybol oynayan ve voleybol oynamayan ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise Bursa (İnegöl)'deki farklı okullarda öğrenim gören voleybol oynayan ve voleybol oynamayan 11-14 yaş aralığındaki 800 (voleybol oynayan 400; voleybol oynamayan 400) ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada Bourdon dikkat testi ile Ergenlerde Karar Verme Ölçeği (EKVÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the attention and decision-making skills of middle school students who play volleyball and those who do not play volleyball according to gender, age and class variables. In the study, the single survey model, one of the general survey models, was used among quantitative research methods. The population of the study consists of volleyball and non-volleyball playing middle school students studying in different schools in Bursa province. The sample consisted of 800 (400 volleyball playing and 400 non-volleyball playing) 11-14 years old middle school students between the ages of 11 and 14 who were studying in different schools in Bursa (İnegöl). Bourdon attention test and Adolescent Decision Making Scale (ADDS) were used in the study.