Medial prefrontal kortekste sinaptik bağlantı reorganizasyonu strese duyarlılığın bir belirleyicisi olabilir mi?
Could synaptic connection reorganization in the medial prefrontal cortex be A determinant of stress susceptibility?
- Tez No: 911986
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EREN KOÇAK, DOÇ. DR. ŞEFİK EVREN ERDENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyoloji, Psikiyatri, Biophysics, Biology, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik ve Psikiyatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Stres yanıtı, sürekli değişen bir çevreye uyum sağlamak için önemlidir. Ancak, bazı bireyleri stres etkisine duyarlı kılan mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Kronik stresin medial prefrontal korteks (mPFK) üzerinde dendritik atrofi ve çıkıntı kaybına neden olduğu bilinmektedir, ancak mPFK'ye ulaşan uzun menzilli projeksiyonlar tarafından oluşturulan sinapsların etkisi hala bilinmemektedir. Bu çalışmada, fare mPFK dendritlerinde ventral hipokampüs (VH), bazolateral amigdala (BLA) ve ventral tegmental alan (VTA) uzun menzilli afferentler tarafından oluşturulan sinapslar, farklı renkli eGRASP yapıları kullanılarak etiketlendi. Tüm kortikal katmanları kapsayan üç boyutlu multispektral görüntüler elde edildi ve otomatize şekilde dendritleri ve sinapsları segmentlere ayrıldı. Stres uygulanmamış, strese dirençli ve stres duyarlı farelerde VH-mPFK, BLA-mPFK ve VTA-mPFK sinapslarının göreli bolluklarını ve uzaysal organizasyonlarını kortikal katman bazında incelendi. Çalışma bulguları, farklı stres duyarlılık fenotipleri arasında sinapsların afferent ve kortikal katmana özgü farklı bir şekilde yeniden düzenlendiğini göstermekte ve bu da farklı uzun menzilli projeksiyonların stres tepkisini düzenlemede özel rolleri olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Stress response is essential for adapting to an ever-changing environment. However, the mechanisms that render some individuals susceptible to stress are poorly understood. While chronic stress is known to induce dendritic atrophy and spine loss in medial prefrontal cortex (mPFC), its impact on synapses made by long-range projections terminating on the mPFC remains unknown. Here, we labeled synapses on mouse mPFC dendrites formed by ventral hippocampus (VH), basolateral amygdala (BLA) and ventral tegmental area (VTA) long-range afferents using different-colored eGRASP constructs. We obtained multispectral 3D images of the mPFC covering all cortical laminae, and automatically segmented the dendrites and synapses. We investigated the relative abundances and spatial organizations of VH-mPFC, BLA-mPFC and VTA-mPFC synapses on a laminar basis in stress naïve, stress resilient and stress susceptible mice. Our findings demonstrate afferent- and lamina-specific differential reorganization of synapses between different stress phenotypes, suggesting specific roles for different long-range projections in mediating the stress response.