Yetişkinlerde erteleme davranişinin mükemmeliyetçilik ve psikolojik iyi oluş açisindan incelenmesi
Investigation of procrastination behavior in adults in terms of perfectionism and psychological well-being
  1. Tez No: 912008
  2. Yazar: İREM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, erteleme davranışının mükemmeliyetçilik ve psikolojik iyi oluş açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma yöntemleri içinde yer alan ilişkisel tarama modeliyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 18 yaşından büyük 432 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği (GEEÖ)”,“Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ve“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 28 programından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; erteleme davranışı ile mükemmeliyetçilik toplam puanı ve üç alt-boyut puanları arasında düşük düzeyde, pozitif yönde, anlamlı ilişki bulunmuştur. Tersine, erteleme davranışı ile psikolojik iyi oluş arasında ise düşük düzeyde, negatif yönde, anlamlı ilişki bulunmuştur. Benzer biçimde, psikolojik iyi oluş ile mükemmeliyetçilik toplam puanı ve iki alt-boyut puanları arasında düşük düzeyde, negatif yönde, anlamlı ilişki bulunmuştur. Ancak psikolojik iyi oluş ile sosyal mükemmeliyetçilik alt-boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, yetişkin bireylerde erteleme davranışı düzeyleri arttıkça mükemmeliyetçilik toplam puanı ve üç alt-boyut puanları da artmaktadır. Tersine, erteleme davranışı düzeyleri artıkça, psikolojik iyi oluş düzeylerinin ise düştüğü bulunmuştur. Benzer biçimde psikolojik iyi oluş düzeyleri arttıkça, mükemmeliyetçilik toplam puanı ve kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik alt-boyut puanlarının ise düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine procrastination behavior in terms of perfectionism and psychological well-being. For this purpose, the research was carried out with the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The study group of the study consisted of 432 adults over the age of 18.“Demographic Information Form”,“General Procrastination Tendency Scale (GEES)”,“Multidimensional Perfectionism Scale”and“Psychological Well-Being Scale”were used to collect the research data. SPSS 28 program was used in the analysis of the research data. According to the findings, there were weak positive significant relationships between procrastination behavior and perfectionism at total level and its three sub-dimensions. On the contrary, a weak negative significant correlation was found between procrastination behavior and psychological well-being. Similarly, weak negative significant relationships were found between psychological well-being and perfectionism at total level, and its two sub-dimensions. As a result, it was found that as the level of procrastination behavior increased in adults, the level of perfectionism also increased at both total level and sub-dimensions level. On the contrary, while the level of procrastination behavior increased, the level of psychological well-being decreased. Similarly, it was found that as the level of psychological well-being increased perfectionism total score and perfectionism towards oneself and perfectionism towards others sub-dimension scores decreased.