Ev kadınlarına uygulanan düzenli fiziksel aktivite ve denge egzersizlerinin, kuvvet, denge, yaşam kalitesi ve antropometrik özellikleri üzerine etkisi
The Effect of regular physical activity and balance exercises on strength, balance, quality of life and anthropometric characteristics of housewife
  1. Tez No: 912015
  2. Yazar: NAGEHAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Monoton bir yaşam şekline sahip ev kadınlarına uygulanan düzenli fiziksel aktivite ve denge egzersizlerinin kuvvet, denge, yaşam kalitesi ve antropometrik özellikler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın genel amacı, ev kadınlarının yaşam kalitesini artırmak, fiziksel güçlerini ve denge yeteneklerini geliştirmek ve antropometrik özelliklerini optimize etmek için uygun egzersiz programlarının etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza 344 ev kadını(EK) katılmıştır. EK'lara düzenli fiziksel aktivite ve denge egzersizleri uygulanmadan önce katılımcıların antropometrik ölçümleri, gövde, sırt ve bacak kuvveti, el pençe kuvveti ve denge ölçümleri yapılmıştır ve yaşam kalitesi ölçeği uygulanarak veri toplanmıştır. Aynı bilgiler katılımcılara en az 10 hafta boyunca haftada 3 gün birer saat olmak üzere düzenli fiziksel aktivite ve denge egzersizleri uygulandıktan sonra tekrar ölçülmüş ve veriler kaydedilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of regular physical activity and balance exercises on strength, balance, quality of life and anthropometric characteristics of housewives with a monotonous lifestyle. The overall aim of the study was to evaluate the effect of appropriate exercise programmes to improve housewives' quality of life, improve their physical strength and balance abilities and optimise their anthropometric characteristics. Method: 344 housewives (HW) participated in our study. Before regular physical activity and balance exercises were applied to the ECs, anthropometric measurements, trunk, back and leg strength, hand grip strength and balance measurements of the participants were performed and data were collected by applying the quality of life scale. The same information was measured again after the participants were given regular physical activity and balance exercises for one hour 3 days a week for at least 10 weeks and the data were recorded. The data obtained were analysed using IBM SPSS Statistics 26 software.