Diyet magnezyum alımı ile stres düzeyi ve baş ağrısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between dietary magnesium intake, stress level and headache
  1. Tez No: 912027
  2. Yazar: NACİYE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ZEKİYE ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Magnezyum vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonda rol alan önemli bir mineraldir. Vücudun birçok mekanizmasında rol aldığı için stres ve baş ağrısı üzerinde de etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, günlük diyetten alınan magnezyumun stres ve baş ağrısı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma 19-65 yaş arası toplamda 150 gönüllü akademisyen ve idari personelin katılımıyla yüz yüze anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya magnezyum takviyesi alan, düzenli ilaç kullanan bireyler, nörolojik hastalık tanısı alan, metabolik sendromu olan, böbrek veya karaciğer yetmezliği olan, kanser tanısı alan, tiroid hastalığı olan, polikistik over sendromu tanısı alan, ICHD-3-beta sınıflandırmasına göre ikincil gruba ait baş ağrısı yaşayan bireyler, psikiyatrik hastalık tanısı alan, kendi başına karar veremeyen, 19 yaş altı ve 65 yaş üstü olan, vücut kütle indeksi (VKİ) 25 kg/m²'nin üstü ve 18,5 kg/m²'nin altı olan, hamile ve emziren bireyler çalışmaya dahil edilmemiştir. Katılımcılar, genel bilgiler, antropometrik ölçümler, Baş Ağrısı Etki Testi-6 (HIT-6) ve Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği-10 (PSS-10), 3 günlük besin tüketim kaydı ve magnezyumdan zengin besinlerin tüketim sıklığı anketi üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerden erkeklerin yaş ortalaması 31±6,283 yıl iken kadınlarınki 28,55±5,294 yıldır. Yeterli magnezyum alan bireylerin oranı %10 iken yetersiz magnezyum alan bireylerin oranı %90'dır. Magnezyum alım durumlarına göre boy, ağırlık değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmuş (p0,05). Yeterli Mg alan grupta erkek bireylerin kadın bireylerden anlamlı derecede fazla olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Magnesium is an important mineral that plays a role in many biochemical reactions in the body. Since it plays a role in many mechanisms of the body, it is thought that it may also have effects on stress and headaches. The aim of this study is to examine the effect of daily dietary magnesium on stress and headache. The study was conducted through a face-to-face survey with the participation of a total of 150 volunteer academicians and administrative staff aged between 19 and 65. Individuals who take magnesium supplements, use regular medication, are diagnosed with a neurological disease, have metabolic syndrome, have kidney or liver failure, are diagnosed with cancer, have thyroid disease, have polycystic ovary syndrome, have headaches belonging to the secondary group according to the ICHD-3-beta classification, are diagnosed with a psychiatric disease, cannot make decisions on their own, are under the age of 19 and over the age of 65, have a body mass index (BMI) over 25 kg/m² and below 18.5 kg/m², and are pregnant or breastfeeding were not included in the study. Participants were evaluated through general information, anthropometric measurements, Headache Impact Test-6 (HIT-6) and Perceived Stress Level Scale-10 (PSS-10), 3-day food consumption record and frequency of consumption of magnesium-rich foods questionnaire. The mean age of the participants was 31±6.283 years for men and 28.55±5.294 years for women. While the rate of individuals with adequate magnesium intake was 10%, the rate of individuals with inadequate magnesium intake was 90%. A significant difference was found between height and weight values according to magnesium intake status (p0.05). The Headache Impact Test-6 score was significantly higher in the group with insufficient magnesium intake (p0.05).