Initial alteration of chlorine and iodine-doped glass matrix in aqueous phase: An experimental study on the evaluation of glass dissolution
Klor ve iyot katkılı cam matrisin sulu fazda ilk değişimi: Cam çözünmesinin değerlendirilmesine yönelik deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 912052
  2. Yazar: ESRA ONAT
  3. Danışmanlar: DR. TOMO SUZUKI-MURESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Institut Mines-Télécom
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yüksek seviyeli nükleer atık yönetimi alanında, vitrifiye edilmiş atık formları yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, sınırlı çözünürlükleri ve yüksek sıcaklıklarda yapılan işlemlerde buharlaşma eğilimleri nedeniyle, özellikle de klor ve iyot olmak üzere belirli radyoizotopların hareketsizleştirilmesinde bazı zorluklarla karşılaşılır. Bu sorunun üstesinden gelmek maksadıyla, yüksek atık tutma kapasitesi, iyileştirilmiş termal kararlılık ve daha fazla kimyasal direnç vaat eden yenilikçi cam bileşimlerinin araştırılmasına son zamanlarda daha fazla önem verilmektedir. Bu bağlamda, nükleer atık camlarının uzun vadeli davranımını ortaya koymak adına kesin tahmin modelleri geliştirmek ve böylece bu camların özellikle laboratuvar ölçeğinde nasıl çözündüğüne dair kapsamlı bir anlayış kazanmak zaruridir. Bu hedeflere ulaşmak için, bu çalışmada, yüksek basınç ve yüksek sıcaklık koşulları altında sentezlenen iyot ve klor içeren ISG (uluslararası basit cam) tipi alümino-borosilikat cam örneklerinin ilk değişim davranımı sistematik olarak araştırılmıştır. Bu kapsamda yürütülen liçing (filtreleme-katıdan özetleme) deneylerinde, cam numuneleri toz halinde kullanılmış ve denemeler doymamış deneysel koşullar altında sürdürülmüştür. Camın pH 9 ve 90°C'de ilk değişim oranları hesaplanmıştır. Bu araştırmanın bulguları, numuneler için belirgin değişim oranları ortaya koymuştur: NaCl içeren cam 6,0 g/m^2d'lik bir çözünme oranı göstermiş, NaClO3 katkılı cam 4,7 g/m^2d'lik bir oran göstermiş ve NaI katkılı cam ise 3,9 g/m^2d ile en yavaş çözünme oranını göstermiştir. NaCl katkılı camın çözelti içerisinde gözle görünür bir kalıntı bırakmadan tam çözünmeye uğraması dikkat çekmiştir. Ayrıca, silisyum, bor ve iyodun kütle kayıplarını değerlendiren analizler ve hesaplamalar, cam çözünme davranımının literatürdeki verilerle tutarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yıkanmış (leached)cam matrisinde hidratasyonun varlığını değerlendirmek maksadıyla birden fazla FTIR analizi yapılmıştır. Yıkanmış (leached) iyot içeren camlarda spektral desenlerde dikkate değer bir fark gözlenmemiştir. Ancak, NaClO3 içeren cam numunesinin (Si)O-H gerilme bantlarında, cam yaoısı içerisinde hidratasyonun güçlü bir göstergesi olan dikkate değer bir değişim tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of high-level nuclear waste management, vitrified waste forms are widely used. However, difficulties arise in immobilizing certain radioisotopes, especially chlorine and iodine, due to their limited solubility and tendency to evaporate at high processing temperature. In order to address this issue, there is a growing emphasis on the investigation of innovative glass compositions that promise high waste retention capacity, improved thermal stability, and greater chemical resistance. In this context, to develop precise predictive models for the long-term behavior of nuclear waste glasses, a comprehensive understanding of how these specific glasses dissolve, particularly at the laboratory scale, is necessary. In an effort to address these objectives, this study systematically investigated the initial alteration behaviour of ISG (international simple glass) type alumino-borosilicate glass samples bearing iodine and chlorine, synthesized under high-pressure and high-temperature conditions. In leaching experiments conducted for this purpose, the glass specimens were used in powdered form, and trials were maintained under unsaturated experimental conditions. The glass initial alteration rates were calculated at a pH of 9 and 90 ℃. The findings of this investigation revealed distinct alteration rates for the samples: the NaCl-bearing glass displayed a dissolution rate of 6.0 g/m^2 d, the NaClO_3-doped glass exhibited a rate of 4.7 g/m^2 d, and the NaI-doped glass demonstrated the slowest dissolution rate with 3.9 g/m^2 d. It is noteworthy that the NaCl-doped glass exhibited complete dissolution in the solution without leaving any visible residue. Moreover, analyses and calculations aimed at evaluating the mass losses of silicon, boron and iodine demonstrate that the glass dissolution behavior is consistent with data from the literature. Additionally, multiple FTIR analysis were performed in order to asses the presence of hydration in the leached glass matrix. In the case of leached iodine-bearing glasses, no notable differences were observed in the spectral patterns. However, a remarkable variation was detected in the (Si)O-H stretching bands of NaClO_3-bearing glass sample, which is a strong indicative of hydration within the glass structure.