The formation of the European culture in the early modern period and the interaction between Europe and ottoman art
Erken modern dönemde Avrupa kültürünün oluşumu ve Avrupa ile osmanlı sanatı arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 912131
  2. Yazar: ZEYNEP DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARNOLD NESSELRATH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli studi di Roma Tor Vergata
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yüksek lisans tezinden uyarlanan bu kitap, Erken Modern Dönem ve Rönesans kültürünün oluşumunu ve Avrupa ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki bağların bu kültürdeki etkilerini ele alır. Kitabın ilk bölümünde Erken Modern Dönem, dönemin kültürel ortamı ve Rönesans sanatı; entelektüel gelişmeler ve bu gelişmelerin sanattaki yeri anlatılır. Son olarak Doğu ile ilişkilerin Erken Modern Dönem kültürü üzerindeki etkileri çeşitli açılardan analiz edilmektedir. İkinci bölüm, neredeyse birinci bölümün uygulaması gibidir. Osmanlı özelinde Doğu'nun Rönesans sanatı içindeki yerine ve Osmanlı kültürünün Rönesans sanatında nasıl kullanıldığına değinilir. Burada Osmanlı dokuma motiflerinin ve Osmanlı figürlerinin kullanımı ele alınır. Üçüncü bölümde Erken Modern Dönem'in Osmanlı kültüründeki yeri üzerinde durulmuştur. Kronolojik bir yaklaşımla, Fatih Sultan Mehmed'den başlayarak Kanuni Sultan Süleyman'a kadar Osmanlı padişahları döneminde Batı'nın Osmanlı sanatındaki etkileri üzerinde durulur. Böylece Erken Modern Dönem, adeta bir ağaç gibi, köklerinden başlayarak, önce gövdesine, sonra dallarına uzanan bir hat üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the formation of the Early Modern Period and the Renaissance culture and the effects of the interaction between Europe and the Ottoman Empire in this culture. In the first part of the thesis, the Early Modern Period, the cultural environment of the period, and Renaissance art are dealt with. Intellectual developments and the place of these developments in art are explained. Finally, the effects of relations with the East on the culture of the Early Modern Period are analyzed from various angles. The second part is almost like the practice of the first part. The effects of the East on Renaissance art in the Ottoman style and the ways in which Ottoman culture was used in Renaissance art are mentioned. Here, the use of Ottoman textile motifs and Ottoman figures is mentioned. In the third part, the place of the Early Modern Period in Ottoman culture is emphasized. Starting from Mehmed II to Suleyman I, the chronological approach to Western culture during the Ottoman sultans period and also the influences of the West in Ottoman art were emphasized. Thus, the Early Modern Period is explored on a line, almost like a tree, starting from its roots, first its trunk, and then branches reaching farther.