Ankara'nın geleneksel eğlenceleri
  1. Tez No: 43779
  2. Yazar: REYHAN SOYKARCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN TARLABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tez“Ankara'nın Geleneksel Eğlenceleri ”ni topluca ele alıp, tanıtmak amacını taşımaktadır. Geleneklerimiz, bizi diğer toplantılardan ayıran, kendi milli ve tarihi özelliklerimizi, gelecek nesillere taşıyan en önemli kaynaklardır. Her cemiyet ve insan topluluğuna bir yaşama düzenini- veren o cemiyete topluluğa hayat veren, yine o cemiye tin bir takım adet an'ane ve gelenekleridir. Bir mille tin yaşama nizamında temel taşı olan o milletin yaşaması ve ayakta durabilmesi için o millete güneş ve su kadar lüzumlu olan yine örf, adet ve gelenekleridir. Eğlentilerde kadınlar, erkeklerden ayrılırdı. Er kekler bir odada toplanır; yaşlısı, genci, bağlama çalıp söylerlerdi. T. S. M. sazı çalanlar, aynı şekilde, kadınla ra da çalarlardı. Bu yüzden gözü âmâ erkek çalgıcı ter cih edilirdi. Bugün halâ yaşanan bu geleneksel eğlentilerin yanında, bazıları tamamen unutulmuş, oynanmamakta ; bazıları ise az da olsa eğlence halinde yaşamaktadır. Bilhassa notaları var olup, türküleri bilinen eğlence şeklindeki oyunların bir kısmı sadece türkü olarak hatırlanmakta dır. Oyunun ismi bilinse bile detayı hakkında bilgiler hatırlanmamaktadır. Bir kısmı ise“Milli Oyunlar”adı altında geleneksel eğlence özelliklerini yaşatmaktadırlar. Ankara, bizim başkentimiz olması sebebiyle, hem eski, hem de yeni eğlencelerimizi bünyesinde toplayan bir kentimizdir. Bu sebeple onun geleneksel eğlenceleri bu tezde, tören eğlenceleri ve milli oyunlarla birlikte, notaları da verilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis comprises (covers) traditional amuse ments of Ankara. This thesis explains traditional amusements of Ankara, with a complete description of various events. This thesis aims to explain the traditional amuse ments of Ankara with a complete emphasis of various events. Our traditions appear as existing criteria to dif fer aur cultural history from other cultures. Traditions are valuable resources that carry on cultural inheritance to younger generations. Since Ankara is the capital of an nation it beholds both andraic and modern cultural amusements in its regio nal history. Having said that, in this thesis traditional amusements of Ankara is emphasized ceremonies and folklo- ric plays, supported by musical notes. Traditions and rituals give a life style to each society. These traditions and rituals are as crucial as water, sun and food for a society. Traditions are all the concrete and abstract valu es that come from the past and are the ways that a soci ety think, perceives and observes. It constitutes the most important bridges between today and past. Each society applies these rules throughout then lives as a behavioral guide in order to survive together. There are lots of cultures in the world. Among these Turkish culture has a significant place. This cul ture has started with the birth of Turks and developed in subsequent years. It also made the Turkish societies survive. Entertainments are not only the fun and happy ti mes or physcological and emotional meetings. We can see laughter, fun and also tear drops and bitterness in these entertainments. Despite of the teardrops and unhappines we can interprete these occasions as good times. ^vix-Entertainments areinterrelated with traditions and rituals. They are a source of culture. These traditi- shouldn't be forgotten and they should be kept alive and passed to new generations In these traditional entertainments women were seperate from men. All young and old men used to gather in a room and play bağlama and sing. The ones that play ed T.S.M. instruments used to play to women as well. Thats why blind men used to be preferred. Besides these entertainments that is being expe rienced today, some of them are totally forgotten, not being played and some of them is hardly played. Some of the traditional plays that have notes are remembered as türküs. The name of the plays are remembered but the in formation about the details are not! And some of them survives as“National Plays”. In the old times, these meetings called“Sıra Gez mesi”used to be held once a week, mostly Fridays. In these“Sıra gezmesi ”s the young and the old used to gat her seperately, in different places. According to the old Ankara traditions, the pre sence of them both, the chats and the locals were all seperate. Thes was a must of respect and ofcoure traditi on. The young couldn't smoke, drink or even interrupt to speaches near the old. Under those conditions the young used to show the very best example of respect by seperating their places. Cümbüş Alemi were the meetings that women belly- dancers existed. As not being accepted by the society, these meetings were being held in such far away areas like Ankara Castle. In order to join these“Cümbüş Alem”s one should be able tokeep secrets and obey general rules. In Cümbüş, the dance of women was up to the app roval of the“Efe”s and the helpers that have beards. The main place belonged to the old efe. The other used to place themselves according to their ages and their statues. The night that was starting with“saz”used to continue with“divan”s and“koşma”s. Looking at the up per areas of women during the play used to be considered as an insult to the“efe”. There used to be a death hush while“saz”was being played. The Ankara community, used to keep a Turkish tra dition called“Seymen Düzülme”alive as a secret spirit in their heart. Ankara has kept“Seymen Düzülme”as a tradition. Now a days Ankara is a modern city with a popula tion of 3 million. The city's economy was dependent on - vm -dependent on agriculture, Careal and fruits were planted. They used to produce the famous“Ankara sheep”and send them to Istanbul and then to Egypt and Europe, The fact that Ankara has become the capital city had affected the technology and also the cultural struc ture. But the traditional“Seymenlik Geleneği”has not been affected by these changes. Ankara as a city ready to enter the 21st. century with a population of 5 milliyon is still keeping this tradition alive. On Fridays visits were paid in a neighbour, mor ning teas or milky coffees were drunk the current affa irs were spoken. The Ankara regions is also famous with“Seyirlik köy”plays. Primary human beings used to expresse them selves by plays. When they primarily existed they heard some noises, some movements and these things had become concrete in their minds. They immitated these percepti ons and by doing that they constituted the traditional and ritual plays. We see people that play the traditional music and plays with typical characteristics with their emotions and feelings and we are poud of then.“Zeybek”plays are the most important plays of Ankara. Zeybek is played as a circle. They are the very best Turkish citizens and their are proud and very happy to live in Ankara, cap i to 1 of Turkey. One of the Zeybek plays are played in the end of all the national and religious holidays, weddings. These meetings are also traditional and ritual and very impor tant for the people living in Ankara. In the old days washing was a very favorable and enthusiastic work for women in Ankara. But of course it was not so easy either. As there were no water at homes they used to do this in the lakes. The preparation of this washing process used to start one day before the actual ocasion. They used to start this travilling very early. The whites and the coloured clothings were wash ed seperately. In Ankara children used to play games by themselves without any help of their elders. The kid plays are not only an entertainment instrument but also an educative process aswell. Amusements differ from nation to nation from so ciety to society. They change with the changes in the cultures and traditions. After the weddings men used to gather and held these“muhabbet”amosements. - ix -Since Ankara is the capital of an nation it ber holds both andraic and modern cultural amusements in its regional history. Having said that, in this thesis traditional amusements of Ankara is emphasized ceremoni es and folkloric plays, supported by musical notes. Entertainments are not only the fun and happy ti mes or physycological and emotional meetings. We can see laughter, fun and also teardrops and bitterness in these entertainments. Despite of the teardrops and unhappines we can interprete these occasions as good times. This culture has started with the birth of Turks and developed in subsequent years. It constitutes the most important bridges between today and past. Some of the traditional plays that have notes are remembered as türküs. All young and old men used to gat her in a room and play bağlama and sing. In these“sıra gezmesi”s the young and the old used to gather sepera- tely, in different places. The other used to place themselves according to their ages and their statues. Looking at the upper are as of women during the play used to be considered as an insult to the“efe”. Ankara has kept“Seymen Düzülme”as a tradition. The city's economy was dependent on agriculture. Ankara as a city ready to enter the 21st. century with a population of 5 million is still keeping this traditi on alive. As not being accepted by the society, these meet ings were being held in such far away areas like Ankara Castle. They immitated these perceptions and by doing that they constituted the traditional and ritual plays. Zeybek is played as a circle. They are the very best Turkish citizens and their are proud and very happy to live in Ankara, capitol of Turkey. These meetings are also traditional and ritual and very important for the people living in Ankara. The other used to place themselves according to their ages and their statues. These meetings are also traditional and ritual and very important for the people living in Ankara. Ankara has kept“Seymen düzülme”as a tradition. The city's economy was dependent on agriculture. Ankara as a city ready to enter the 21st. century with a popu lation of 5 million is still keepings this tradition alive. - x -The preparation of this washing process used to start one day before the actual ocasion, In Ankara child ren used to play games by themselves without any help of their elders. Amusements differ from nation to nation, from society to society. After the weddings men used to gather and held these“muhabbet”amusements. They used to produce the famous“Ankara sheep”and send them to Istanbul and then to Egypt and Europe. Primary human beings used to express themselves by plays. These traditions and rituals are as crucial as water, sun and food for a society. Each society app lies these rules throughout then lives as a behavioral guide in order to survive together. Among these Turkish culture has a significant place. We can see laughter, fun and also teardrops and betterness in these entertainments. They are a source of culture. These traditions shouldn't be forgotten and they should be kept alive and passed to new generations. The night that was starting with“saz”used to continue with“divan”s and“koşma”s. There used to be a death hush while“saz”was being played. The Ankara community, used to keep a Turkish tradition called“Seymen Düzülme”alive as a secret spirit in their heart. When they primarily existed they heard some noi ses, some movements and these things had become concrete in their minds. They immitated these perceptions and by doing that they constituted the traditional and ritual plays.“Zeybek”plays are the most important plays of Ankara. - xx -