Sivas ilindeki güneş enerji santrallerinin yıllık performans analizi
Annual performance analysis of solar power plants in sivas province
  1. Tez No: 965365
  2. Yazar: TUĞÇE TAĞRAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERTELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya üzerinde sürekli olarak artan enerji talepleri ve enerji kaynaklarının tükenmesi göz önünde bulundurulduğunda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi ise en çok ilgi duyulan enerji yatırımları arasında yer almaktadır. Güneş enerjisi gücü bol, temiz ve ulaşılması kolay yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Güneş'in ışınım aracılığıyla Dünya'ya verdiği enerjiyi direkt bir şekilde elektrik enerjisi şeklinde dönüştürülmesinde fotovoltaik sistemler kullanılır. Bu çalışmada, Türkiye'deki ve Sivas'taki enerji durumu incelenmiştir. Sivas'ta bulunmakta olan Sivas Belediyesine ve Sivas İl Özel İdaresine ait olan 1MW, 2MW, 750kW ve 825kW güçlerindeki güneş enerji santrallerinin gerçek enerji değerleri incelenmiş ve bu santrallerinin Pvsyst ve Retscreen yazılımlarıyla simülasyonu yapılmıştır. Bu güneş enerji santrallerinin gerçek enerji değerleri ile yapılan simülasyon değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the ever-increasing energy demands and depletion of energy resources in the world, the need for renewable energy sources is increasing day by day. Electricity production based on solar energy is among the most popular energy investments. Solar energy is an abundant, clean and easily accessible renewable energy source. Photovoltaic systems are used to directly convert the energy that the Sun gives to the Earth through radiation into electrical energy. In this study, the energy situation in Turkey and Sivas was examined. The real energy values of the 1MW, 2MW, 750kW and 825kW solar power plants belonging to the Sivas Municipality and Sivas Provincial Special Administration in Sivas were examined and the simulations of these plants were made with Pvsyst and Retscreen software. The real energy values of these solar power plants were compared with the simulation values.