Pterjium cerrahisinin ön segment parametreleri ve göz içi lens ölçüleri üzerine etkileri
The effects of pterygium surgery on anteriorsegment parameters and intraocular lensmeasurements
  1. Tez No: 912143
  2. Yazar: KÜBRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Pterjium cerrahisi planlanan hastalarda ön segment optik koherens tomografi (ÖS OKT),korneal topografi ve optik biyometri kullanılarak cerrahi öncesi ve sonrası veriler karşılaştırılıp pterjium cerrahisinin ön segment parametreleri ve göz içi lens ölçüleri üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniği'nde pterjium nedeniyle cerrahi endikasyonu konulan gözler üzerinde yapılması planlandı. Hastaların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası (1. ay ve 3. ay) kontrollerinde Snellen eşeli ile alınıp LogMAR'a çevrilmiş en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), yarıklı ışık biyomikroskopi, dilate fundus muayenesi yapılmıştır. Hastalarımıza preoperatif ve postoperatif kontrollerinde otorefraktometre, korneal topografi, ön segment optik koherens tomografi ,optik biyometri, speküler mikroskobi ile veriler toplandı. Otorefraktometre'de en düz keratometri (K1), en dik keratometri (K2), sferik eşdeğer, astigmatizma değerleri ölçülmüştür. Korneal topografi ile santral kornea kalınlığı (SKK) , simüle edilmiş keratometri (Sim-k), en yüksek keratometri (Kmax), en düşük keratomteri (Kmin) değerleri ve ön kamara derinliği (ÖKD) kaydedilmiştir. Ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) kullanılarak elde edilen görüntüler Image J® programına aktarılıp SKK, periferik kornea kalınlığı, ön kamara açısı (ÖKA 500) manuel olarak ölçülmüştür. Optik biyometri ile göz içi lens ölçüleri (Hoffer-Q, Barrett, SRK-T formülü ile ) ve ön kamara derinliği (ÖKD) ölçülmüştür. Speküler mikroskobi ile endotel hücre yoğunluğu (EHY), ön segment fotoğraf görüntüleme ile pterjıum alanı, evrelemesi, makular EDİ-OKT ile koroid kalınlığı ve koroidal vaskuler indeks ve postoperatif komplikasyonlar kayıt edildi. Cerrahi öncesi ve sonrası veriler karşılaştırılarak pterjıum cerrahisinin ön segment parametreleri üzerindeki ve göz içi lens ölçüm değeri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: EİDGK'de istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır (p0,05 ve p>0,05). OKT ile ölçülen temporal periferik kornea kalınlığı (tPKK)'nda anlamlı bir değişiklik gözlenmezken, nazal periferik kornea kalınlığı (nPKK)'nda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir (sırasıyla p=0,076 ve p0,05). Otorefraktometre (ORM) ile ölçülen silindirik değerlerde preoperatif değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görülmüşken, postoperatif 1. ve 3. ay arasında bir fark görülmedi. ORM ile alınan sferik eşdeğer ve keratometri (K1-orm ve K2-orm) değerlerinde anlamlı bir değişim gözlenmedi (p>0,05). K1-optik ve Kmin-orbscan® değerinde preoperatif değerlere göre anlamlı bir artış gözlenmişken, postoperatif 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to examine the effects of pterygium surgery on anterior segment parameters and intraocular lens measurements by comparing pre-and post-surgical data using anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT), corneal topography and optical biometry in patients planned for pterygium surgery. Materials and Methods: This study was planned to be conducted on eyes with surgical indication due to pterygium at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Ophthalmology Polyclinic. At the pre-surgical and post-surgical (1st Month and 3rd Month) controls of the patients, best corrected visual acuity (BCVA), which was taken with a Snellen chart and converted to logmar, slit light biomicroscopy and dilated fundus examination were performed. Eye films were taken for our patients using an auto refractometer, corneal topography, anterior segment optical coherence tomography, optical biometry, and specular microscopy during preoperative and postoperative follow ups. K1, K2, spherical equivalent and astigmatism values were measured on the autorefractometer film. With corneal topography anterior chamber depth (ACD), central corneal thickness (CCT), Sim-k, Kmax, and Kmin values were recorded, the images obtained using AS-OCT were transferred to the Image J program CCT, peripheral corneal thickness, anterior chamber angle (ACA 500) were recorded manually. It was measured as ıntraocular lens measurements (with Hoffer-Q, Barrett, SRK-T formula) and anterior chamber depth (ACD) was measured with optical biometry. Endothelial cell density (ECD) with specular microscopy, pterygium area, staging, choroidal thickness and choroidal vascular index using macular EDİ-OCT and postoperative complications with anterior segment photo imaging will be recorded. The effects of pterygium surgery on anterior segment parameters and intraocular lens measurement were evaluated by comparing pre-and postoperative data. Results: A statistically significant improvement was found in BCVA (p0.05 and p>0.05, respectively). While no significant change was observed in tPCC measured by OCT, a statistically significant decrease was observed in nPCC (p=0.076 and p0.05). While a statistically significant decrease was observed in the cylindrical values measured by ORM compared to the preoperative values, no difference was observed between the 1st and 3rd months postoperatively. No significant change was observed in the spherical equivalent and keratometry (K1-orm and K2-orm) values taken by ORM (p>0.05).