Family language policies of second-generation Turkish immigrant families in Germany: An indepth analysis
Almanya'daki ikinci kuşak Türk göçmen ailelerin aile dil politikaları: Derinlemesine bir analiz
  1. Tez No: 912150
  2. Yazar: DİLRUBA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNHARD BREHMER, PROF. DR. GİOVANNİ AGRESTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Konstanz
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, Almanya'daki ikinci nesil Türk göçmen aileler arasında aile dil politikalarının (Family Language Policies) karmaşık dil dinamiklerini araştırmaktadır. Derinlemesine görüşmeler ve gözlemler aracılığıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, üç farklı Türk aile tipi incelenmiş ve bu ailelerin dil inançları, dil uygulamaları ve dil planlama stratejileri ile diğer aile içi uygulamaları ve ana dil politikalarını etkileyen tüm faktörler kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Analizler, Aile dil politikalarının karmaşıklığını, derin ve kapsamlı sonuçlarını ve ailelerin miras dil Türkçeye yaklaşımını belirleyen faktörleri ortaya çıkarmaktadır. Sonuçlar, ailelerin ana dil politikalarının dil kaygısı, aile dinamikleri, dille ilgili kavramların algılanması, ebeveyn rolleri, geçmiş deneyimler, akran ve kardeş dinamikleri, yanlış algılar, ebeveynlerin farkındalığı ve tutumları, dış güçler ve aidiyet duygusu gibi çeşitli faktörlerin birleşiminden etkilendiğini göstermektedir. Ana bulgu, tüm ailelerdeki baskın ev dilinin Almanca olduğudur. Ancak bu tez, 'sürdürme' ve 'baskınlık' gibi politika sonuçlarından ziyade, dil sürekliliği ölçeğinde 'tamamlanmış geçiş', 'süreçteki geçiş' ve 'eşit olmayan dil karışımı' noktalarında konumlanmış üç ailenin dil politikalarında ortaya çıkan karmaşık mekanizmalara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the intricate language dynamics of family language policies (FLP) among second-generation Turkish immigrant families in Germany. Through in-depth interviews and observations, it sheds light on the three different types of Turkish families' beliefs, language practices, planning strategies, current implementations and affecting factors of heritage language policies. Our analysis uncovers the complexities of FLP, its profound outcomes and the contributing factors which outline families' approach towards Turkish. The results show that the family's heritage language policies are influenced by the combination of various factors, including language anxiety, family dynamics, perception of language-related concepts, parental roles, past experiences, peer and sibling dynamics, misperceptions, parents' awareness and attitudes, external forces, and the sense of belonging. The main finding is that the dominant home language within all families is German. This thesis, however, focuses on the intricate mechanisms manifested in the language policies of three families positioned at the points of 'completed transition', 'processing transition' and 'unequal language mix' on the language continuum scale rather than the policy outcomes as 'maintenance' and 'dominance'.