Sağlıklı ve kanserli dokularda element miktarlarının indüktif olarak eşleştirilmiş plazma-kütle spektrometresi(İCP-MS) yöntemiyle belirlenerek kıyaslanması
Comparison of element quantities in healthy and cancerous tissues by inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS)
  1. Tez No: 912149
  2. Yazar: ERSİN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genel Cerrahi, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, General Surgery, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: En ölümcül halk sağlığı problemlerinden olan kanserle mücadelede önlemek, erken tespit etmek ve morbiditesini azaltmak için yıllardır yoğun bir bilimsel savaş verilmektedir. Biz bu çalışmada tümörlü ve sağlıklı hücrelerdeki eser element ve ağır metal miktarlarını indüktif olarak eşleştirilmiş plazma-kütle spektrometresi ile belirleyip kıyaslayarak bunların kanser ve prognoz üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalıştık. Bu sayede bu elementlerin kanser davranışındaki etkilerini belirleyerek önleyici ve tedavi edici metodlar açısından literatüre katkı sağlamayı amaçladık Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2024 yılı içerisinde malign ön tanılı olup, intraoperatif makroskobik olarak tümör tespit edilen 24 hastanın demografik verileri, komorbiditeleri, preoperatif laboratuvar sonuçları, onkolojik verileri, medikal tedavi etkileri, radyolojik ve patolojik verileri değerlendirilerek detaylı analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmamız benign doku (Grup 1) 24 ve malign doku (Grup 2) 24 olarak iki gruptan oluşmaktadır. Toplam 24 hastadan alınan oluşan çalışmamızda yaş ortalaması 65.16±10.55'ti.Hastaların 15(%62,5) tanesi erkek, 9 (%37,5)i kadındı. Türlere göre 12(%50) kolon, 8 (%33.3) rektum, 4/%16,7) mide kanseri olarak görüldü. Benign ve malign dokulardaki eser element konsantrasyon farkları ve cinsiyete göre konsantrasyon farkları arasında anlamlı farklılık görülmedi(p>0,05). Tanıya göre Cd,Pb, Fe, Zn arasında anlamlı farklılık görüldü(p0,05) görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cancer, one of the most fatal public health problems, has been the subject of an intense scientific struggle for years to prevent, detect, and reduce its morbidity. In this study, we aimed to determine and compare trace element and heavy metal amounts in tumor and healthy cells using inductively coupled plasma- mass spectrometry, and to reveal their effects on cancer and prognosis. By doing so, we aimed to contribute to the literature in terms of preventive and therapeutic methods by identifying the effects of these elements on cancer behavior. Materials and Methods: A detailed analysis was conducted in the Department of General Surgery at Çukurova University Medical Faculty in 2024, evaluating the demographic data, comorbidities, preoperative laboratory results, oncological data, medical treatment effects, radiological and pathological data of 24 patients with malignant preliminary diagnosis and intraoperatively macroscopically detected tumors. Results: Our study consisted of two groups: benign tissue (Group 1) 24 and malign tissue (Group 2) 24. In the study involving a total of 24 patients, the mean age was 65.16±10.55. 15 (62.5%) of the patients were male, and 9 (37.5%) were female. By type, 12 (50%) were colon, 8 (33.3%) rectal, and 4 (16.7%) gastric cancers. No significant differences were found in trace element concentration differences between benign and malignant tissues and concentration differences by gender (p>0.05). Significant differences were observed in Cd, Pb, Fe, Zn among diagnoses (p0.05).