Çatak (Van) yöresinde ceviz (Junglas regia L.)'in yetiştirilebileceği alanların coğrafi bilgi sistemiyle belirlenmesi
Determining the areas where walnut (Junglas regia L.) can be grown by geographical information system in the çatak (Van) region
  1. Tez No: 912152
  2. Yazar: MEHMET KANDİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Dünyada ve ülkemizde farklı ekolojik koşullarda yetiştiriciliği yapılan bölge ve ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayan cevizin (Junglas regia L.)'in Çatak (Van) ilçesi sınırları dâhilinde yetiştirilebileceği alanların CBS ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Çatak ilçesinde cevizin yetişebileceği optimum alanların belirlenmesinde cevizin yetişmesinde etkili olan faktörler, daha önce yapılan çalışmalar ve uzman görüşleri dikkate alınarak belirlenmiş, CBS yazılımı kullanılarak muhtelif ölçekli raster tematik haritalardan (memleket, toprak), iklime ait veriler ile birlikte vektör haritalardan (eşyükselti eğrili E00 haritalar) model için gerekli unsurlar veri tabanına aktarılarak haritalandırılmış, elde edilen tüm veriler çakıştırılarak cevizin yetişebileceği alanlar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Çatak ilçesinin topoğrafik yapısından dolayı cevizin rakımın ve eğimin nispeten düşük olduğu vadi, yamaç ve tabanlarında sorunsuz olarak yetiştirilebileceği fakat dağlık alanlarda ise yetiştiriciliğinin uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma sayesinde, hem Çatak ilçesinde ceviz bahçelerinin tesis edilebileceği farklı alanların tarımsal potansiyeli öne çıkarılacak, hem de ceviz gen kaynaklarının koruma altına alınması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this world and in our country, the areas where walnut (Junglas regia L.) can be grown within Çatak (Van) district has been diversified with GIS. Scope of the study In determining the optimum areas where walnut can be grown in Çatak district, factors in walnut cultivation, previous studies and factors with expert opinions, previous studies and expert opinions are shown, GIS written from various, raster thematic maps (country, soil), together with the relevant climate. Together, the elements required for the (upgraded E00 maps) model were transferred to the database and mapped, and the areas where the walnut could grow were determined by overlapping all the obtained data. According to the findings, it was concluded that walnuts can be grown on the valley slopes and floors where the altitude and low inclination from the topographic structure of the Çatak district without any problems, and the cultivation of the mountain spring is appropriate. Thanks to this study, the agricultural potential of the different areas where walnut orchards can be established in Çatak district will be unearthed, and the author will be protected by the walnut gene resources.