Van ve yöresinde üretilen balların biyokimyasal incelenmesi
Biochemical investigations on honey produced in Van and surroundings
  1. Tez No: 614650
  2. Yazar: ILGIN MİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Van ve yöresi yüksek rakımı, kendine özgü bitki örtüsü ve iklim koşulları ile arıcılığın elverişli olduğu ve giderek yaygın olarak yapıldığı bir bölgedir. Bu çalışmada Van ve yöresinde üretilen çiçek ballarında çeşitli biyokimyasal analizler yapılarak sonuçların standartlara uygunluğunun belirlenmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda Van ve yöresindeki 11 ayrı bölgede (Van-Merkez, Bahçesaray, Çatak, Edremit, Gürpınar, Bitlis-Merkez, Hizan, Hakkari-Merkez, Şemdinli, Yüksekova, Pervari) üretilen 100 adet bal örneği kullanılarak sakkaroz, invert şeker, pH, rutubet, naftalin analizleri yapıldı. Bu analizler sonucunda ortalama sakkaroz % 2.37, invert şeker % 68.58, pH 3.95, rutubet % 19.65 olarak bulundu ve hiçbir bal örneğinde naftalin kalıntısına rastlanmadı. 11 bölgenin biyokimyasal analizlerinin ortalaması incelendiğinde sakkaroz, invert şeker ve naftalin bakımından Türk Gıda Kodeksi, TS 3036 ve EU kriterlerine uyduğu tespit edildi. Ortalama rutubet içeriği bakımından ise Çatak hariç diğer yerlerin standartlara uyduğu saptandı. Arıcılığı ve bal üretimini geliştirmek için bu yörede gerekli reklam ve eğitimsel faaliyetlerin yapılması gerekirken, arı yetiştiriciliğine çeşitli kurumlar tarafından özel projelerle mali destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Van and surroundings are convenient for the beekeeping because of its high altitute, special flora and climatic conditions and beekeeping is getting more popular in these areas. In this study, it was aimed to determine the quality of blossom honey samples produced in these areas by biochemical analysis. For this purpose 100 honey samples from 11 different town (Van-Merkez, Bahcesaray, Catak, Edremit, Gurpinar, Bitlis-Merkez, Hizan, Hakkari-Merkez, Semdinli, Yuksekova, Pervari) were analyzed for the percentages of saccharose, invert sugar and humidity, naphthaline amount and pH values. The avarage values of saccharose (% 2.37), invert sugar (% 68.58), pH (3.95), humidity (% 19.65) were estimated in all samples. It was not found any naphthalene residues in any honey sample. All data from difterent regions analyses were compared and evaluated by the standarts of TS, Turkish Food Codex and EU. The mean saccharose, invert sugar, humidity, naphthalene of all samples were determined that they were in accordance with the those standarts. The mean humidity values were also acceptable to standarts, except Çatak samples. In conclusion while it was necessary to advertise and perform educational programmes to improve beekeeping and honey production in Van, financial supports must be given to beekeeper by special projects foundations by different organization.