Prunus laurocerasus meyve ve yaprakları ile polilaktik asit kompozit filmlerinin antimikrobiyal aktivitesinin ölçülmesi
Measurement of antimicrobial activity of Prunus laurocerasus fruits and leaves and polylactic acid composite films
  1. Tez No: 912158
  2. Yazar: TUĞBA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Petrol bazlı plastiklere bağlı olarak gelişen çevre kirliliği; gelişen teknoloji ve tüketicilerin bilinçli tercihleriyle birlikte yenilenebilir, doğal ve çevre dostu biyoplastiklerin hayatımıza girişini artırmıştır. Polilaktik asit polimeri de yüksek biyouyumlu ve biyobozunur bir alifatik polyester ailesidir. Prunus laurocerasus, halk arasında şifalı yönüyle bilinen yüksek fenolik ve uçucu yağ içeriği ile antimikrobiyal aktiviteye sahip olan bir bitki türüdür. Bu özellikleriyle birçok hastalığın tedavisinde de etnofarmakolojik olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda Prunus Laurocerasus bitkisinin meyve ve yapraklarından elde edilen kompozit filmlerin aerobik ve anaerobik ortamlardaki antimikrobiyal etkinliği araştırılmıştır. Polilaktik asit polimeri matrisine bitki ve yaprak ekstraktlarından ayrı ayrı % 0.5, % 1, % 2' lik konsantrasyonlarda olacak şekilde üç farklı konsantrasyonda kompozit film hazırlanmıştır. Geliştirilen kompozit filmlerin Esherichia coli ve Staphylococcus aureus patojenleri üzerindeki etkileri disk difüzyon metodu ile 24 saat için aerobik ve anaerobik ortamlarda incelenmiştir. Tüm filmlerin antimikrobiyal etkinlik gösterdiği görülmüştür. Yaprak ekstraktı ve meyve ekstraktı içeren filmlerin antimikrobiyal etkinliği karşılaştırıldığında yaprak ekstraktı içerenlerin daha yüksek antimikrobiyal etkinlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution due to petroleum-based plastics; With developing technology and conscious choices of consumers, the introduction of renewable, natural and environmentally friendly bioplastics into our lives has increased. Polylactic acid polymer is also a family of aliphatic polyesters that are highly biocompatible and biodegradable. Prunus laurocerasus is a plant species that is popularly known for its medicinal properties and has antimicrobial activity with its high phenolic and essential oil content. With these properties, it is also used ethnopharmacologically in the treatment of many diseases. In our study, the antimicrobial effectiveness of composite films obtained from the fruits and leaves of the Prunus laurocerasus plant was investigated in aerobic and anaerobic environments. Composite films were prepared from plant and leaf extracts into the polylactic acid polymer matrix at three different concentrations: 0.5%, 1% and 2%. The effects of the developed composite films on Esherichia coli and Staphylococcus aureus pathogens were examined in aerobic and anaerobic environments for 24 hours using the disc diffusion method. All films were found to show antimicrobial activity. When the antimicrobial activity of films containing leaf extract and fruit extract was compared, it was determined that those containing leaf extract showed higher antimicrobial activity.