Sakarya ilinde izole edilen onikomikoz etkenlerinin octenidin dihidroklorid ve hipokloröz asite duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of susceptibility of onychomycosis agents isolated in Sakarya province to octenidine dihydrochloride and hypochlorous acid
  1. Tez No: 912157
  2. Yazar: MERVE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN HAKKI ÇİFTCİ, DOÇ. DR. ÖZLEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada Sakarya ilinde izole edilen onikomikoz etkenlerinin Octenidin Dihidroklorid ve Hipokloröz Asite duyarlılıklarının agar dilüsyon, tüp dilüsyon ve akış sitometrisi ile incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada kültür koleksiyonunda bulunan onikomikoz etkeni olan dermatofitlerin (Trichophyton, Microsporum, Candida vb.) ve ikincil etken olan Aspergillus niger ve Fusarium soloni'nin çalışmaya hazır hale getirmek için SDA besiyerinde kültürü yapılmışır. Türlerine göre isimlendirmek için MALDI-TOF MS kullanılmıştır. Üreme olan plaklardaki dermatofitlerin Oktenidin Dihidroklorür (OCT-D), Hipokloröz Asit (HOCl) ve Terbinafin için minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri agar dilüsyon yöntemi ve Avrupa Antimikrobiyal Duyarlılık Testi Komitesi (EUCAST) tarafından belirtilen sıvı mikrodilüsyon yöntemi referans alınarak tüp dilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. MİK değerlendirmelerinden sonra minimum fungisidal konsantrasyon (MFK) değerlendirilmiştir. MFK sonuca göre OCT-D, HOCl ve Terbinafin'in fungisidal etkisinin incelenmesi için SYTO 9 ve PI boyaları kullanılarak akış sitometrisi analizi yapılmıştır. BULGULAR: Onikomikoz etkenleri üzerinde yapılan antifungal duyarlılık testlerinin sonucunda agar dilüsyon testi için yaklaşık MİK değeri OCT-D, HOCL ve Terbinafin için sırası ile 250 mg/l, 128 mg/l ve 0,064 mg/l olarak bulunmuştur. Tüp dilüsyon testinin sonucunda yaklaşım MİK değerleri OCT-D, HOCL ve Terbinafin için sırası ile 62,5 mg/l, 64 mg/l ve 0,032 mg/l olarak bulunmuştur. Akış sitometrisi ile yapılan canlılık analizleri neticesinde ise tüp dilüsyon testi kullanılarak bulunan değerlerin daha tutarlı olabileceği görülmüştür. SONUÇ: OCT-D ve HOCl'nin ticari olarak satılmakta olan konsantrasyonlarının çok daha altında MİK değerlerine sahip olması ve öldürücülük oranlarının fazla olmasından dolayı yapılacak olan testler ile topikal tedavi için güçlü bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it was aimed to examine the susceptibility of onychomycosis agents isolated in Sakarya province to Octenidine dihydrochloride and Hypochlorous Acid by agar dilution, tube dilution and flow cytometry. MATERIALS AND METHODS: In the study, dermatophytes (Trichophyton, Microsporum, Candida etc.), which are the causative agents of onychomycosis in the culture collection, and Aspergillus niger, Fusarium soloni, which are the secondary causative agents, were cultured in SDA medium to make them ready for the study. MALDI-TOF MS was used to identification them according to their types. The minimum inhibitory concentration (MIC) values for Octenidine Dihydrochloride (OCT-D), Hypochlorous Acid (HOCl) and Terbinafine of the dermatophytes in the growing plaques were determined by the agar dilution method and the tube dilution method with reference to the broth microdilution method specified by the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST). After MIC evaluations, the minimum fungicidal concentration (MFC) was evaluated. According to the MFC results, flow cytometry analysis was performed using SYTO 9 and PI dyes to examine the effects of OCT-D, HOCl and Terbinafine on cell viability. RESULTS: As a result of antifungal susceptibility tests performed on onychomycosis agents, the approximate MIC value for the agar dilution test was found to be 250 mg/l, 128 mg/l and 0,064 mg/l for OCT-D, HOCL and Terbinafine, respectively. As a result of the tube dilution test, the approximate MIC values were found to be 62,5 mg/l, 64 mg/l and 0,032 mg/l for OCT-D, HOCL and Terbinafine, respectively. As a result of viability analyzes performed by flow cytometry, it was observed that the values found using the tube dilution test could be more consistent. CONCLUSION: Since OCT-D and HOCl have MIC values much lower than commercially available concentrations and their lethality rates are high, it is thought that they can be a strong alternative for topical treatment with the tests to be performed.