Adolesan çağı öğrencilerinin serbest zaman egzersiz katılımı, özyeterlik ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of adolescent students' free time exercise participation, self-efficacy and happiness levels
  1. Tez No: 912163
  2. Yazar: ÖZGEN ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YAZICILAR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, adolesan çağındaki öğrencilerin serbest zaman egzersiz katılımı, öz-yeterlik ve mutluluk düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerin serbest zaman egzersiz katılımı, öz-yeterlik ve mutluluk düzeyleri; cinsiyet, okul türü ve sınıf değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya 695'i kız, 487'si erkek olmak üzere 1182 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu, Serbest Zaman Egzersiz Anketi (SZEA), Çocuklar İçin Öz-Yeterlik Ölçeği, Ergen Mutluluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verileri değerlendirilmek için tanımlayıcı analizler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan öğrencilerin serbest zaman egzersiz katılımı düzeyleri ile özyeterlik ölçeği tüm alt boyutları ve mutluluk düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the leisure time exercise participation, self-efficacy and happiness levels of adolescent students. For this purpose, the leisure time exercise participation, self-efficacy and happiness levels of the students were examined in terms of gender, school type and grade variables. 1182 students, 695 female and 487 male, participated in the study voluntarily. The data of the study were collected using the personal information form, Leisure Time Exercise Questionnaire (LEQU), Children's Self-Efficacy Scale, Adolescent Happiness Scale. Descriptive analyzes, independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. As a result of the analyses, it was determined that there was a statistically significant positive relationship between the levels of leisure exercise participation of the students participating in the study and all sub-dimensions of the self-efficacy scale and happiness levels (p0.05).