Non spefisik bel ağrısı olan hastalarda telerehabilitasyon tabanlı motor imgeleme eğitiminin etkilerinin incelenmesi: randomize kontrollü çalışma'
'Investigation of the Effects of Telerehabilitation-Based Motor Imagery Training in Patients with Non-Specific Low Back Pain: A Randomized Controlled Study'
  1. Tez No: 912164
  2. Yazar: MUHAMMED ZAHİD UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Non spesifik bel ağrısı (NSBA) olan hastalarda Telerehabilitasyon tabanlı Motor imgeleme eğitiminin (TRTMIE), Telerehehabilitasyon tabanlı verilen egzersiz eğitimine (TRTEE) göre; eklem hareket açıklığı, esneklik, endurans, motor imgeleme becerisi, disabilite, fiziksel aktivite düzeyleri, istirahat ve aktivitede hissedilen ağrı düzeyleri, vücut farkındalığı, kinezyofobi, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve kognitif fonksiyon ölçümleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Randomize kontrollü değerlendirici kör dizayndaki çalışmamıza 36 NSBA olan hasta ve 18 sağlıklı birey dâhil edildi. Hastalar, 2 gruba ayrıldı. MI grubuna, TRTMİE ve TRTEE, egzersiz grubuna ise sadece TRTEE verildi. Sağlıklı gruba herhangi bir eğitim verilmedi. Egzersizler haftada iki gün 10 hafta boyunca uygulandı. Hastalar eğitimin başlangıcında ve sonunda olmak üzere iki kez değerlendirildi. Sağlıklı bireyler bir kez değerlendirildi. Ölçüm yöntemleri olarak; Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü için Gonyometre, Esneklik Ölçümü için Modifiye Schober Testi, Endurans Ölçümü için McGill kor endurans testleri, Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA), Hareket İmgeleme Anketi–Revize Edilmiş İkinci Edisyon (HİA-İR), Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (ODİ), Uluslararası fiziksel aktivite anketi, Görsel Analog Skala (VAS), Vücut farkındalığı anketi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), SF-36 Kısa Form, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), İz Sürme Testi, Sayı Dizisi (Ters) Alt Testi (WAIS-R), d2 Dikkat Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Telerehabilitation-based Motor Imagery training (TRTMIE) compared to Telerehabilitation-based exercise training (TRTEE) on range of motion, flexibility, endurance, motor imagery skills, disability, physical activity levels, pain levels felt at rest and during activity, body awareness, kinesiophobia, quality of life, sleep quality and cognitive function measurements in patients with nonspecific low back pain (NSBP). Thirty-six patients with NSBA and 18 healthy individuals were included in our randomized controlled evaluator-blind design study. Patients were divided into 2 groups. The MI group received TRTMIE and TRTEE and the exercise group received only TRTEE. No training was given to the healthy group. Exercises were performed two days a week for 10 weeks. Patients were evaluated twice, at the beginning and at the end of the training. Healthy subjects were evaluated once. As measurement methods; Goniometer for Range of Motion Measurement, Modified Schober Test for Flexibility Measurement, McGill core endurance tests for Endurance Measurement, Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KGIA), Movement Imagery Questionnaire-Revised Second Edition (MIR), Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (ODI), International physical activity questionnaire, Visual Analog Scale (VAS), Body awareness questionnaire, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), SF-36 Short Form, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Trail Making Test, Number Sequence (Reverse) Subtest (WAIS-R), d2 Attention Test were used.