Montesquieu'nün toplumsal görüşleri
Montesquieu's perspectives on society
  1. Tez No: 912170
  2. Yazar: MİRAY MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
XIV. yüzyıl Aydınlanma Fransası'nın en önemli düşünürü ve sosyoloğu olarak görülen Montesquieu'nün, çeşitli eserlerinde toplumsal olgu ve olaylarla ilgili pek çok tespiti bulunmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümüne Montesquieu'nün hayatı ve eserleri anlatılarak başlanmaktadır. Ardından toplum görüşünde, onun sosyolojik fikirlerinin kaynağını ve akıl temelinde olayları ele alış biçimi anlatılmaktadır.Tezimizin diğer bölümlerinde Montesquieu' nün hukuki ve siyasi fikirleri ele alınmış, düşünürün çok geniş bir yelpazede olan fikirleri özellikle sosyolojik boyutuyla anlatılmıştır. Onun görüşlerini ortaya koyarken yaşadığı dönemin özellikleri ile esinlendiği düşünürler ve etkilediği kişilere vurgu yapılarak, bunlara pek çok örnekler verilmiştir. Bu araştırmanın amacı; felsefe, tarih, hukuk, siyaset gibi pek çok disiplinin fikirlerine önem verdiği Montesquieu' nün sosyoloji disiplini açısından önemini ortaya koymaktır. Felsefecilerin filozof, hukuk bilimcilerin hukukçu, tarihçilerin tarihçi olarak ele aldığı Montesquieu'nün aslında herşeyden önce bir sosyolog olduğu açıklığa kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Toplumsal krizlerin yoğun yaşandığı, toplumsal dönüşümlerin gerçekleştiği bir dönemde yaşayan Montesquieu'nün Fransa'da devrime öncülük eden kişilerden biri olduğu, toplumların yönetim biçimiyle iklimleri arasında benzerlik kurduğu, aynı zamanda güçler ayrılığı ilkesini kuramlaştıran ilk düşünür olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
XIV. Montesquieu, who is considered the most important thinker and sociologist of the century of Enlightenment France, has many determinations about social phenomena and events in various works. The first part of this work begins by describing the life and works of Montesquieu. Then, in the view of society, the source of his sociological ideas and the way he deals with events on the basis of reason are described.In other parts of our thesis, Montesquieu's legal and political ideas have been discussed, and the thinker's ideas, which are very wide-ranging, have been explained especially in their sociological dimension. When presenting his views, many examples of these have been given, emphasizing the thinkers he was inspired by and the people he influenced by the characteristics of the period he lived in. The aim of this research is to reveal the importance of Montesquieu from the point of view of the discipline of sociology, where many disciplines such as philosophy, history, law, politics attach importance to his ideas. It is being tried to clarify that Montesquieu, whom philosophers treat as a philosopher, legal scientists as a jurist, historians treat as a historian, is actually a sociologist first of all. It is concluded that Montesquieu, who lived in a period of intense social crises and toolumsal transformations, was one of the people who led the revolution in France, established similarities between the way societies were governed and their climates, and was also the first thinker to theorize the principle of Decoupling powers.