Basınç yarası bakımında topikal hemoglobin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of topical hemoglobin in pressure wound care
  1. Tez No: 912174
  2. Yazar: ÖZGE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZCAN İLÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma; sakrum bölgesinde evre 2 basınç yarası bulunan hastalarda basit ıslak pansuman ile topikal hemoglobin spreyle yapılan pansumanın yara iyileşmesine ve maliyete etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma tasarımında gerçekleştirildi. Çalışma, Kasım 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında bir Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Kliniğinde, 10 kontrol (basit ıslak pansuman) grubu, 10 olgu (topikal hemoglobin sprey) grubu olmak üzere 20 hasta ile yürütüldü. Çalışmada Basınç Yarası İyileşme Ölçeği (PUSH), Sayısal Ağrı Skalası, Image J ve Maliyet Çizelgesi kullanıldı. Çalışmada uygulama öncesi 1. gözlem, birinci ayın sonu 8. gözlem ve ikinci ayın sonu 16. gözlem karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatistik programında kodlanarak; sayı, yüzde, ortalama, Ki-kare, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Friedman testi, Spearman korelasyon ve Sınıf içi korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmada kontrol grubunda uygulama öncesi ve uygulama sonrası PUSH puan ortalamalarında toplam puan ve alan alt boyutunun anlamlı şekilde arttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a randomized controlled experimental research design to determine the effect of simple wet dressing and topical hemoglobin spray dressing on wound healing and cost in patients with stage 2 pressure sores in the sacrum region. The study was conducted in the Palliative Care Clinic of a State Hospital between November 2023 and June 2024 with 20 patients, 10 control (simple wet dressing) group and 10 experimental (topical hemoglobin spray) group. Pressure Ulcer Healing Scale (PUSH), Numerical Pain Scale, Image J and Cost Schedule were used in the study. In the study, the 1st observation before the application, the 8th observation at the end of the first month and the 16th observation at the end of the second month were compared. The data obtained were coded in the statistical program and evaluated with number, percentage, mean, Chi-square, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, Friedman test, Spearman correlation and intraclass correlation analysis. In the study, it was observed that the total score and area sub-dimension significantly increased (p0.05).