Dijital eğitimin hemşirelerin basınç yarası ile ilgili bilgi düzeyi ve bakım uygulamalarına etkisi
The effect of digital education on nurses' knowledge level and care practices about pressure ulcers
  1. Tez No: 787202
  2. Yazar: TUBA ETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma; çalışmanın yapılacağı hastanenin yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin basınç yarası ile ilgili bilgi düzeylerinin ve hemşirelik bakım uygulamalarının belirlenmesini ve basınç yarasıyla ilgili verilecek video eğitiminin bilgi düzeylerini ne şekilde etkilediğini göstermeyi amaçlayan tek gruplu ön test-son test desende yürütülen bir çalışmadır. Çalışma bir üniversite hastanesinin yoğun bakımında çalışan 70 hemşire ile yapıldı. Araştırmada katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile ilgili 17 soru ve ifadeden oluşan Veri Toplama Formu, araştırmacı tarafından literatüre dayanarak hazırlanan 18 sorudan oluşan Bilgi Düzeyi Ölçme Formu ve 22 ifadeden oluşan Bakım Uygulamalarını Belirleme Formu kullanıldı. Veriler katılımcılarla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Çalışma, basınç yarasıyla ilgili bilgi ve bakım uygulamalarını içeren video eğitimi verilerek yapıldı. Veriler SPSS 24.0 programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı özellikler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma olarak analiz edildi. Veriler normal dağılım göstermediğinden karşılaştırmalarda ikili gruplar için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplar için Kruskal-Wallis testi yapıldı. İlişkisel analizlerde Spearman Korelasyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a one-group pre-test conducted in a final test pattern aimed at determining the knowledge levels and nursing care practices of nurses working in the intensive care unit of the hospital where the study will be conducted, and to show how the video training to be given about the pressure wound affects their knowledge levels. The study was conducted with 70 nurses working in the intensive care unit of a university hospital. In the study, the Data Collection Form consisting of 17 questions and statements about the sociodemographic characteristics of the participants, the Knowledge Level Measurement Form consisting of 18 questions prepared by the researcher based on the literature, and the Determination of Care Practices Form consisting of 22 statements were used. The data were collected by face-to-face interview method with the participants. The study was carried out by giving video training that includes information and care practices about pressure sores. Data were analyzed with SPSS 24.0 program. Descriptive features were analyzed as number, percentage, mean and standard deviation. Since the data did not show normal distribution, Mann-Whitney U test was used for paired groups and Kruskal-Wallis test was used for more than two groups. Spearman Correlation test was used in relational analyses. A p value of