Sığla yağının (liquidambar orientalis) kommensal ve patojen bağırsak bakterileri üzerine etkileri
Effects of sigla storax (liquidambar orientalis) on commensal and pathogenic intestinal bacteria
  1. Tez No: 912187
  2. Yazar: MERVE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, eterik yağlar ve fenolik bileşiklerce zengin sığla yağının (Liquidambar orientalis) kommensal-faydalı (Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus casei) ve patojen-zararlı (Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Salmonella Typhimurium) bağırsak bakterileri üzerine baskılayıcı (inhibe edici) ve uyarıcı (stimule edici) etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. E. coli için Luria-Bertani (LB), S. Typhimurium ve S. aureus için Tryptone Soya Broth (TSB), L. acidophilus ve L. casei için de man, Rogosa, Sharpe (MRS), B. bifidum için %0,05 oranında sistein ilave edilmiş MRS, B. longum ve C. perfringens için ise anaerobik bir besiyeri olan Medium 2 kullanılmıştır. Fakültatif anaerob olan E. coli, S. Typhimurium ve S. aureus inkübatör içerisinde diğer bakteriler ise anaerobik kabin içerisinde büyütülmüştür. Sığla yağının bağırsak bakterileri üzerine etkileri inkübatör ve anaerobik kabin içerisinde, sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle 0,125; 0,25; 0,5; 1, 2, 4, 8, 16, 32 ve 64 mg/ml konsantrasyonlarında araştırılmıştır. Kommensal bağırsak bakterilerinin sığla yağına patojen bakterilere göre daha dirençli olduğu gözlenmiştir. Sığla yağı, kullanılan faydalı bakteri suşları üzerinde tamamen inhibe edici etki oluşturmamıştır. Ayrıca L. acidophilus'un üremesini kullanılan tüm konsantrasyonlarda, B. longum'un üremesini ise 1 ve 2 mg/ml konsantrasyonlarda stimule etmiştir. Sığla yağı patojen bağırsak bakterilerinin üremesi üzerinde uyarıcı etki oluşturmamıştır. Sığla yağına karşı en duyarlı patojen bakterinin S. Typhimurium, en dirençli patojen bakterinin ise E. coli olduğu gözlenmiştir. Sığla yağı, S. Typhimurium'a karşı 8 mg/ml konsantrasyonda potansiyel antibakteriyel aktivite göstermiş, 16 mg/ml konsantrasyonda S. Typhimurium'un büyümesini tamamen baskılamıştır (Minimal inhibitör konsantrasyon, MİK). Diğer patojenler olan S. aureus ve C. perfringens üzerine 0,25-16 mg/ml doz aralığında potansiyel antibakteriyel aktivite göstermiş ve her iki bakterinin üremesini de 32 mg/ml konsantrasyonda tamamen inhibe etmiştir. Sığla yağı, E. coli üzerine ise 4-64 mg/ml doz aralığında potansiyel antibakteriyel aktivite göstermiş olmakla birlikte bu bakterinin üremesini tamamen baskılayamamıştır. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler üzerine uyarıcı, patojenler üzerine ise baskılayıcı etkiler gösteren sığla yağının bağırsak mikrobiyotası eubiyozis koşullarına ve bağırsak homeostazisine katkı sağlama potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the inhibitory and stimulatory effects of sigla storax (Liquidambar orientalis), rich in essential oils and phenolic compounds, on commensal-beneficial (Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus and Lactobacillus casei) and pathogenic (Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Salmonella Typhimurium) intestinal bacteria. Luria-Bertani (LB) was used for E. coli, Tryptone Soya Broth (TSB) for S. Typhimurium and S. aureus, de Man, Rogosa, Sharpe (MRS) for L. acidophilus and L. casei, MRS with 0.05% cysteine added for B. bifidum, and Medium 2, an anaerobic medium for B. longum and C. perfringens. Facultative anaerobic E. coli, S. Typhimurium and S. aureus were grown in an incubator and other bacteria were grown in an anaerobic chamber. The effects of sigla oil on intestinal bacteria were investigated in the incubator and anaerobic chamber by liquid microdilution method at concentrations of 0.125, 0.25, 0.5, 1, 2, 4, 8, 16, 32 and 64 mg/ml. It has been observed that commensal intestinal bacteria are more resistant to sigla storax than pathogenic bacteria. Sigla oil did not have a completely inhibitory effect on the beneficial bacterial strains used. In addition, it stimulated the growth of L. acidophilus at all concentrations used and the growth of B. longum at concentrations of 1 and 2 mg/ml. Sigla storax did not have a stimulatory effect on the growth of pathogenic intestinal bacteria. It was observed that the most sensitive pathogenic bacteria against sigla storax was S. Typhimurium, and the most resistant pathogenic bacteria was E. coli. Sigla storax showed potential antibacterial activity against S. Typhimurium at a concentration of 8 mg/ml, and completely inhibited the growth of S. Typhimurium at a concentration of 16 mg/ml (Minimal inhibitory concentration, MIC). It showed potential antibacterial activity on other pathogens, S. aureus and C. perfringens, in the dose range of 0.25-16 mg/ml and completely inhibited the growth of both bacteria at a concentration of 32 mg/ml. Although sigla storax has shown potential antibacterial activity on E. coli in the dose range of 4-64 mg/ml, it could not completely inhibit the growth of this bacterium. It was concluded that sigla storax, which has stimulatory effects on beneficial bacteria and inhibitory effects on pathogens in the intestines, has the potential to contribute to intestinal microbiota eubiosis conditions and intestinal homeostasis.