Perkütan koroner girişim sonrası hastalara uygulanan modifiye supine yatış pozisyonunun üriner boşaltım üzerine etkisi
The effect of modified supine position on urinary elimination after percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 912191
  2. Yazar: ESRA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırma, PKG sonrası hastalara uygulanan modifiye supine yatış pozisyonunun üriner boşaltım üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım olarak planlandı. Yöntem: Araştırma evrenini, İstanbul ilinde Sağlık Bakanlığına bağlı bir şehir hastanesinin anjiyo servisinde yatan, PKG uygulanan hastalar oluşturdu. Örneklemi ise, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 64 hasta oluşturdu. Araştırmayı katılan hastalardan kontrol grubunda olanlar için; PKG sonrası sırtüstü yatmayı içeren standart klinik prosedür (0 derece sırt üstü düz yatış), deney grubundaki hastalar için ise, PKG sonrası 6 saat boyunca modifiye sırtüstü pozisyonu içeren hemşirelik girişimi uygulandı. Araştırma verileri; Hasta Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT), PKG Sonrası Hasta İzlem Bilgileri Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Görsel Kıyaslama Ölçeği -Anksiyete (GKÖ-A), mesane günlüğü, taşınabilir bir ultrason cihazı ve idrar ölçüm kabı ile toplanmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol gruplarına göre; hastaların bireysel özellikleri, tıbbi tanıları ile ilgili özellikleri ve SMMT puanları anlamlı fark göstermedi. Deney ve kontrol gruplarına göre hastaların PKG sonrası ilk işemeye kadar su içme sürelerinin, ilk işemeye kadar içilen su miktarlarının ve ilk sıkışma zamanlarının benzer olduğu ve gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The study was formulated as a randomized controlled experimental study to verify the effect of the modified supine position on urinary elimination in patients following PCI. Method: The study population consisted of patients who underwent PCI and were hospitalized in the angiography unit of a city hospital associated with the Ministry of Health in Istanbul. Meanwhile, the sample included 64 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. For the control group, the standard clinical procedure following PCI (0-degree flat supine position) was applied. But, for the experimental group, a nursing intervention involving a modified supine position for 6 hours post-PCI was implemented. The research data were collected using the Patient Information Form, the Standardized Mini-Mental Test (SMMT), the Post-PKG Patient Follow-Up Information Form, the Visual Analog Scale (VAS), the Visual Analog Scale-Anxiety (VAS-A), a bladder diary, a portable ultrasound device, and a urine measurement container. Findings: According to the experimental and control groups; the patients' individual characteristics, characteristics related to medical diagnoses and SMMT scores did not show any significant difference. According to the experimental and control groups, it was determined that the duration of water drinking until the first urination after PCI, the amount of water drunk until the first urination and the first urgency times of the patients were similar and there was no significant difference between the groups (p>0.05).