Güncel kanal içi ilaçların ve yeni hidrojellerin rejeneratif endodontide kullanımı sonrasında E. faecalis biyofilmini uzaklaştırma etkinliği ve kök hücreler üzerindeki sitotoksik ve alkalen fosfataz aktivitesi
E. faecalis biofilm removal efficacy and cytotocix and alkaline phosphatase activity on stem cells after the use of conventional medicaments and new hydrogels in regenerative endodontics
- Tez No: 912190
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, rejeneratif endodontik tedavi (RET) kapsamında kullanılan konvansiyonel ve yeni nesil kanal içi medikamentlerin Enterococcus faecalis biyofilm tabakası üzerindeki antibakteriyel aktivitelerini ve dental pulpa kök hücreleri (DPSC) üzerindeki sitotoksik etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, üçlü antibiyotik patı (TAP), ikili antibiyotik patı (DAP), kalsiyum hidroksit (Ca(OH)₂) ve klorheksidin jel gibi geleneksel medikamentler ile birlikte kitosan hidrojel, klorheksidin hidrojel, hyaluronik asit hidrojel, metronidazol hidrojel ve diklofenak hidrojel gibi yenilikçi ajanlar kullanılmıştır. Çalışmada, medikamentlerin antibakteriyel etkinliklerini değerlendirmek için tek köklü kesici dişler ve sitotoksik etkilerini incelemek için ise 3. molar dişlerden elde edilen dentin diskleri kullanılmıştır. Kesici dişlerden elde edilen kök kanalları, E. faecalis biyofilmi oluşturmak amacıyla hazırlanmış ve çalışmada kullanılan medikamentlerin uygulanmasıyla antibakteriyel aktiviteleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, 3. molar dişlerden elde edilen dentin diskleri üzerinde dentin pulpa kök hücreleri kültürlenmiş ve bu diskler üzerine çalışmada kullanılan medikamentler uygulanarak sitotoksik etkiler ve alkalen fosfataz (ALP) aktiviteleri incelenmiştir. Antibakteriyel etkinlik açısından, 2.5 mg/ml konsantrasyonundaki TAP ve DAP, E.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the antibacterial activities of conventional and novel intracanal medicaments used in regenerative endodontic therapy (RET) against Enterococcus faecalis biofilm layers, as well as their cytotoxic effects on dental pulp stem cells (DPSCs). The study includes traditional medicaments such as triple antibiotic paste (TAP), double antibiotic paste (DAP), calcium hydroxide (Ca(OH)₂), and chlorhexidine gel, along with innovative agents like chitosan hydrogel, chlorhexidine hydrogel, hyaluronic acid hydrogel, metronidazole hydrogel, and diclofenac hydrogel. To assess the antibacterial efficacy of the medicaments, single-rooted incisors were used, and for the cytotoxic effects, dentin discs obtained from third molars were employed. The root canals from the incisors were prepared to develop E. faecalis biofilms, and the antibacterial activities of the medicaments were evaluated upon their application. Additionally, dentin discs obtained from third molars were cultured with DPSCs, and the medicaments were applied to these discs to examine their cytotoxic effects and alkaline phosphatase (ALP) activities. In terms of antibacterial efficacy, TAP and DAP at a concentration of 2.5 mg/ml completely eliminated the E.