Sakralizasyonlu bireylerde psoas major ve quadratus lumborum kaslarının morfolojik analizi
Morphological analysis of psoas major and quadratus lumborum muscles in sacralized individuals
- Tez No: 912194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, sakralizasyonlu bireylerde Psoas Major (PMa) ve Quadratus Lumborum (QL) kaslarının morfolojik özellikleri incelenmiş ve Lumbosakral Transizyonel Vertebra (LSTV) içerisinde sunulan sakralizasyonu olan bireylerin kas kesit alanlarının kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız, 18-65 yaş aralığındaki bireylerin Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri retrospektif olarak analiz edilerek gerçekleştirildi. 108 katılımcıya ait BT görüntülerinde sakralizasyon varlığı tespit edilerek sakralizasyon grubuna dahil edildi (54), sakralizasyon varlığı tespit edilemeyen görüntüler (54) kontrol grubuna dahil edildi. Sakralizasyonlu bireylerin görüntüleri Castellvi Sınıflaması'na göre gruplara ayrıldı. PMa ve QL kaslarının kesit alanları L4 seviyesinde ImageJ programları kullanılarak hesaplandı. Verilerin analizi SPSS 22.0 yazılımı kullnılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the morphological characteristics of the Psoas Major (PMa) and Quadratus Lumborum (QL) muscles in individuals with sacralization were examined, and the muscle cross-sectional areas of individuals with sacralization in Lumbosacral Transitional Vertebra (LSTV) were compared to the control group. The study was conducted by retrospectively analyzing the Computed Tomography (CT) images of individuals aged 18-65. CT images of 108 participants were reviewed, and those with sacralization were included in the sacralization group (54 participants), while those without sacralization were included in the control group (54 participants). The images of individuals with sacralization were classified according to the Castellvi Classification. The cross-sectional areas of the PMa and QL muscles were measured at the L4 level using ImageJ software. Data analysis was performed using SPSS 22.0 software.