Korpus kallozum büyüklüğü ile beş büyük kişilik özelliği ilişkisi
Relationship between corpus callosum size and big five personality traits
  1. Tez No: 912210
  2. Yazar: PINAR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç; Korpus kallozumun (KK) hemisferler arası bilgi akışı rolü, lezyonları veya gelişim bozukluklarında ortaya çıkan belirtiler düşünüldüğünde kapladığı alanın boyutunun kişiliğin gelişiminde etkili olabileceği sonucu çıkarılmıştır. Bu bağlamda bölge alanının boyutu ile kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem; NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde farklı şikayetler için çekilmiş MR görüntülerinden mid-sagittal T1 ağırlıklı kesitler incelenerek, her hasta için KK'nın en uzun ön-arka (AP) uzunluğu, isthmus, body, genu ve splenium kalınlığı (S) ölçüldü. Daha sonra, KK yüzey alanı; rostrum, genu, anterior korpus, orta korpus, posterior korpus, isthmus, splenium olarak hesaplandı. Aynı hastalara 44 soruluk 5 büyük kişilik özelliği ölçeği ve SCL-90 uygulandı. Veriler elde edildiğinde grupların sonuçları SPSS 29.0 programında pearson korelasyon analizi ile karşılaştırıldı.“p değeri”0.05'in altında olan bulgular istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Sonuç; Kişilik özelliklerinin kk'nın bölge alanlarıyla ilişkili olabileceği saptanmıştır; sorumluluk özelliğinin anterior korpus alanı ile negatif, genu kalınlığı ile pozitif korelasyonu bulunmuştur. Sorumluluk almak sosyal davranışlar ve ilişkilerde, kişinin karar verme süreçlerinde önemli bir rol oynar; genunun bağladığı prefrontal korteksin empati, sebep sonuç ilişkisi kurma, mantıksal çıkarım gibi olaylardaki rolleri düşünüldüğünde araştırmada bulunan pozitif korelasyon, çalışmadaki hipotezle uyumludur. Psikolojik semptomlar ve kk karşılaştırıldığında genu bölgesinin neredeyse tüm semptomlarla negatif ilişki içinde olduğu görülmüştür. Genu bölgesinin bağladığı prefrontal korteksin duygu düzenleme üzerinde etkisi olduğu bilindiğine göre bu sonuç mantıklı olabilir. İlişkiler incelendiğinde depresyonun isthmus ile de negatif ilişkisi saptanmıştır. Isthmus duygu düzenleme, mekânsal farkındalık gibi görevleri bulunan temporal ve parietal lopları bağladığı için bu negatif ilişki mantıklıdır. Anahtar Kelimeler; korpus kallozum, beş büyük kişilik özelliği, SCL-90
Özet (Çeviri)
Purpose; Considering the role of the corpus callosum (CC) in the flow of information between hemispheres and the symptoms that occur in lesions or developmental disorders, it has been concluded that the size of the area it occupies may be effective in the development of personality. In this context, we aimed to determine whether there is a significant relationship between the size of the regional area and personality traits. Material-Method: Mid-sagittal T1-weighted slices from MR images taken for different complaints at NPISTANBUL Brain Hospital were analyzed and the longest anteroposterior (AP) length, thickness (S) of the isthmus, body, genu and splenium were measured for each patient. The surface area of the CC was then calculated as rostrum, genu, anterior corpus, middle corpus, posterior corpus, isthmus and splenium. The 44-question Big 5 personality trait scale and SCL-90 were administered to the same patients. When the data were obtained, the results of the groups were compared by Pearson correlation analysis in SPSS 29.0 program. Findings with a“p value”below 0.05 were considered statistically significant. Result; It was found that personality traits may be related to the regional areas of the cortex; responsibility trait was negatively correlated with anterior corpus area and positively correlated with genu thickness. Taking responsibility plays an important role in social behaviors, relationships and decision-making processes; considering the role of the prefrontal cortex connected to the genu in events such as empathy, establishing cause and effect relationships and logical inference, the positive correlation found in the study is consistent with the hypothesis in the study. When psychological symptoms and kk were compared, it was observed that the genu region was negatively associated with almost all symptoms. Since it is known that the prefrontal cortex connected to the genu region has an effect on emotion regulation, this result may be logical. When the relationships were analyzed, depression was also negatively associated with the isthmus. This negative association is logical since the ısthmus connects the temporal and parietal lobes which have functions such as emotion regulation and spatial awareness. Keywords; corpus callosum, the big five personality traits, SCL-90