Termal kamera uygulamarıyla futbolda sakatlığın ve yorgunluğun belirlenmesi
Determining injury and fatigue in football with thermal camera applications
- Tez No: 912209
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, termal kamera uygulamaları kullanılarak futbol oyuncularında müsabaka öncesi ve sonrası ölçülmüş cilt sıcaklığı verileri incelenerek yorgunluğun ve sakatlığın incelenmesidir. Çalışmaya MKE Ankaragücü Futbol Kulübü'nde oynayan 20 erkek futbolcu (yaş: 25,05 ± 4,85 yıl, boy: 175,20 ± 5,59 cm, vücut ağırlığı: 74,96 ± 7,34 kg) katılmıştır. Araştırmaya katılan futbol oyuncularının termal kamera ile cilt sıcaklığı tespit edilmiştir. Katılımcılara resmi futbol müsabakasından 24 saat önce ilk termal kamera ölçümü gerçekleştirilmiş, daha sonra müsabakadan 24 saat sonra ve 48 saat sonra termal görüntüleme kullanılarak taralı alan ile belirlenen bölgelerden cilt sıcaklığı alınmıştır. Bu ölçümler üç hafta boyunca tekrarlanmıştır. (n=20) Katılımcıların ilk geldikleri gün antropometrik ölçümler ve termal görüntüleme uygulanmıştır. Termal görüntüleme öncesi, katılımcılara 10 dakika boyunca oda içinde ayakta durmaları sağlanarak, anatomik pozisyonda ön ve arkadan 3 metre uzaklıktan termal kamera ile ölçümler gerçekleştirilmiştir. Çoklu zaman karşılaştırmaları için parametrik olmayan Friedman testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, resmi müsabakadan 24 saat önce ile 24 saat sonrası cilt sıcaklığı ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu durum, cilt sıcaklığının futbol müsabakasının eforundan belirgin şekilde etkilendiğini ve yanıtının inflamatuar düzeyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Daha sonra, 48 saatlik ölçümlerde cilt sıcaklığı ilk ölçülen cilt sıcaklığına geri döndüğünü ortaya koymuştur. Bu bulgular, benzer sonuçların elde edildiği literatürdeki diğer çalışmalarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine fatigue and injury by examining skin temperature data measured before and after the competition in football players using thermal camera applications. 20 male football players (age: 25.05 ± 4.85 years, height: 175.20 ± 5.59 cm, body weight: 74.96 ± 7.34 kg) playing in MKE Ankaragücü Football Club participated in the study. The skin temperatures of the football players participating in the research were determined with a thermal camera. The first thermal camera measurement was performed on the participants 24 hours before the official football match, and then skin temperature was taken from the areas determined by the shaded area using thermal imaging 24 hours after the match and 48 hours later. These measurements were repeated for three weeks. (n=20) Anthropometric measurements and thermal imaging were performed on the participants' first day of arrival. Before thermal imaging, participants were allowed to stand in the room for 10 minutes and measurements were taken with a thermal camera from 3 meters away from the front and back in the anatomical position. For multiple time comparisons, the nonparametric Friedman test was applied. According to the analysis results, a statistically significant difference was detected in the average skin temperature 24 hours before and 24 hours after the official competition. This shows that skin temperature is significantly affected by the exertion of the football match and its response is related to the inflammatory level. Later, 48-hour measurements revealed that the skin temperature returned to the first measured skin temperature. These findings are consistent with other studies in the literature where similar results were obtained