İnflamatuar barsak hastalığı tanılı bireylerde kronik bakım modeline göre verilen hemşire danışmanlığının semptom durumu, stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nursing counseling provided according to the chronic care model on symptom status, stress and quality of life in individuals with inflammative bowel disease
  1. Tez No: 912212
  2. Yazar: SEVAL AKBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, İnflamatuar Barsak Hastalığı tanılı bireylerde kronik bakım modeline göre verilen hemşire danışmanlığının semptom durumu, stres ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla, ön test-son test tasarımlı tekrarlayan ölçümlü randomize kontrollü bir müdahale çalışması olarak uygulandı. Araştırma, Şubat 2024 -Temmuz 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde yürütüldü. Basit randomizasyon yöntemiyle hastalar müdahale (n=35) ve kontrol (n=35) grubuna ayrılarak 70 hasta ile araştırma tamamlandı. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla Hasta Bilgi Formu, İnflamatuar Barsak Hastalıkları Aktivite İndeksleri, İnflamatuar Barsak Hastalıkları Semptom Değerlendirme Formu, Algılanan Stres Ölçeği, İnflamatuar Bağırsak Hastalarında Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği, Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği-Hasta Formu kullanıldı. Hastalara çalışmanın başlangıcında formlar uygulandı. Müdahale grubundaki hastalara araştırmacı tarafından görsel destekli sunum ve soru-cevap şeklinde eğitim verildi ve hazırlanan hasta eğitim kitapçığı verildi. Haftada iki kere telefon görüşmeleri yapılarak hastalar değerlendirildi, bilgilendirme yapıldı, hasta gereksinimlerine göre destek sağlandı. Her hafta hastalara bilgilendirme amaçlı kısa mesajlar gönderildi. Üçüncü ayın sonunda formlar tekrar uygulandı. Kontrol grubu hastalarına herhangi bir müdahalede bulunulmadı, çalışma sonunda bu gruba da eğitim verildi. Çalışmanın başlangıcında, müdahale grubunda orta ve şiddetli düzeyde karın ağrısı ve ishal görülen hasta oranı kontrol grubundaki hastalara göre anlamlı olarak daha fazla iken üçüncü ay sonunda tüm semptomlar yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Kronik bakım modeline göre hemşire danışmanlığı verilen müdahale grubundaki hastalarda üçüncü ay sonunda algılanan stres düzeyinde anlamlı düzeyde azalma ve yaşam kalitesinde anlamlı bir yükselme olurken kontrol grubu hastalarda anlamlı fark bulunmadı. Kronik hasta bakımından memnuniyet düzeyi müdahale grubunda anlamlı olarak daha yüksekti. Hastaların tamamına yakını hemşire danışmanlığı almaya devam etmek istediğini ifade etti. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, İnflamatuar Barsak Hastalığı tanılı bireylerde, kronik bakım modeline göre hemşire eğitim, danışmanlık ve takip programının uygulamada kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was implemented as a repeated-measures randomized controlled intervention study with a pre-test-post-test design in order to evaluate the effects of nurse counseling provided according to the chronic care model on symptom status, stress, and quality of life in individuals diagnosed with Inflammatory Bowel Disease. The research was conducted in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital, Gastroenterology Outpatient Clinic between February 2024 and July 2024. The patients were divided into intervention (n=35) and control (n=35) groups using the simple randomization method and the research was completed with 70 patients. Patient Information Form, Inflammatory Bowel Disease Activity Indexes, Inflammatory Bowel Disease Symptom Assessment Form, Perceived Stress Scale, Quality of Life Assessment Scale in Inflammatory Bowel Patients, Chronic Disease Care Assessment Scale-Patient Form were used to collect data in the study. The forms were applied to the patients at the beginning of the study. The patients in the intervention group were given visually supported presentation and question-answer training by the researcher and a prepared patient education booklet was given. Patients were evaluated, informed, and support was provided according to patient needs by phone calls made twice a week. Short messages were sent to patients every week for informational purposes. The forms were re-applied at the end of the third month. No intervention was made to the control group patients, and this group was also given training at the end of the study. While the rate of patients with moderate and severe abdominal pain and diarrhea in the intervention group at the beginning of the study was significantly higher than in the control group patients, no statistically significant difference was found between the groups in terms of all symptoms at the end of the third month. While there was a significant decrease in perceived stress and a significant increase in quality of life at the end of the third month in the intervention group patients who received nurse counseling according to the chronic care model, no significant difference was found in the control group patients. The level of satisfaction with chronic patient care was significantly higher in the intervention group. Almost all of the patients in the intervention group stated that they wanted to continue receiving nurse counseling. According to the results of the study, it is recommended that nursing education, counseling and follow-up programs be used in practice according to the chronic care model for individuals diagnosed with Inflammatory Bowel Disease.